Skip to content Skip to footer

Szkolenie z oceny pracownika – ogólna charakterystyka

Chcąc aktywnie i efektywnie działać w świecie biznesu, należy bezustannie poszerzać swoją wiedzę i zdobywać coraz to nowsze informacje bądź umiejętności. Pomagają w tym zdecydowanie specjalistyczne kursy, wśród których ostatnio dość dużą popularnością cieszy się szkolenie z oceny pracownika.

Do kogo kierowane jest to szkolenie?

Zazwyczaj zaprasza się na nie wszystkich specjalistów wchodzących w skład działu HR (human resources). Choć dawniej zajmowali się oni tylko i wyłącznie przeprowadzaniem procesów rekrutacji, dziś zakres ich działań jest znacznie szerszy i obejmuje praktycznie każdą część biznesu. Dział HR dba dziś także o stałych, zatrudnionych już pracowników, dlatego musi nauczyć się analizować ich działania.

Oczywiście w niektórych przypadkach ocenianiem pracowników zajmują się inne osoby, kompletnie niezwiązane z działem HR. Jeśli to sam właściciel firmy podjął się takiego wyzwania, to on właśnie powinien zapisać się na szkolenie z oceny pracownika.

Jak wygląda przebieg szkolenia?

Jako że to szkolenie nie jest wbrew pozorom strasznie wymagające, zazwyczaj nie trwa ono dłużej niż jeden dzień. Odbywa się przeważnie od rana do wieczora, a organizowane jest w placówkach należących do firm szkoleniowych.

Szkolenia z oceny pracownika przekazują kursantom zarówno informacje teoretyczne, jak i najważniejszą wiedzę praktyczną. Podczas zajęć stosowane są liczne techniki interaktywne, dzięki którym można dokładnie zobrazować różne sytuacje i tym samym lepiej wyjaśnić uczniom wszelkie zagadnienia. Sporą część takich zajęć stanowią również ćwiczenia grupowe bądź ćwiczenia w parach. Niektórzy podczas nich odgrywają rolę działu HR, a inni wchodzą w skórę zwykłych pracowników.

Czego można się na nim dowiedzieć?

Głównym celem takiego szkolenia jest dostarczenie menadżerom i kierownikom różnych informacji na temat praktycznych narzędzi stosowanych do oceniania pracowników. Dzięki tej wiedzy mogą je oni później samodzielnie wykorzystywać do własnych celów.

Mając już pojęcie o tym, jak obiektywnie i profesjonalnie oceniać podwładnych, można popracować nad ich działaniami. Jeśli natomiast każdy pracownik będzie należycie wywiązywać się ze swoich obowiązków, zyska na tym cała firma.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl