Skip to content Skip to footer

Szczotka kominiarska. Chcąc czyścić kominy, warto kupić profesjonalną

Przepisy prawa zobowiązują właścicieli domów, by kominy w ich nieruchomościach były regularnie czyszczone. Należy je czyścić raz na 3 miesiące, a w trakcie okresu grzewczego częściej. Każdy, kto świadczy takie usługi może więc liczyć na częste zlecenia czyszczenia kominów. Aby móc je wykonywać, powinien zaopatrzyć się w niezbędne do tego akcesoria.

Jakie akcesoria powinien posiadać kominiarz?

Kominiarz powinien posiadać wszelkie akcesoria, które pozwolą mu czyścić kominy o dowolnym przekroju. Na pewno przyda się kula kominowa. To właśnie ona – zawieszona na sznurze – jest wpuszczana od góry do komina. Dzięki swojemu ciężarowi może nawet przebijać czopy sadzy, które całkowicie zatkały komin. Przede wszystkim jednak pozwala opuszczać do komina lekkie szczotki, które wpuszczane tam bez obciążenia mogłyby się zablokować o ścianki i nie dotrzeć do dolnych części komina

Szczota kominiarska nie powinna być uniwersalna. Do kominów o przekroju prostokątnym potrzebna jest szczotka kominiarska prostokątna. Oczywiście i uniwersalną w jakimś stopniu można komin oczyścić, jednak szczotka kominiarska prostokątna oczyści go z sadzy dużo dokładniej.

Czyszczenie komina może być niebezpieczne

Podejmując się czyszczenia komina, warto pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa. Czyszczenie komina wymaga wejścia na dach budynku, często też poruszania się po nim. Istnieje więc rzecz jasna duże ryzyko upadku ze sporej wysokości. Ostrożność jest więc wskazana. Dla własnego bezpieczeństwa jednak warto też zatroszczyć się o zabezpieczenia przed upadkiem.

Spośród wielu możliwości zabezpieczenia się przed upadkiem z dachu, najlepiej sprawdzają się liny, którymi można przypiąć się do trwałych elementów dachu. Nawet poślizgnięcie się na dachu nie spowoduje wtedy upadku z dużej wysokości,

Warto działać profesjonalnie

Planując świadczenie usług kominiarskich, od początku warto działać w pełni profesjonalnie. Taki kominiarz jest doceniany przez klientów i może liczyć na kolejne zlecenia od nich. Oczywiście nie tylko dlatego warto robić wszystko, by klienci pozytywnie oceniali jakość usług, ale też z uwagi na to, że dobrego kominiarza chętnie polecą innym.

Wielu kominiarzy nie szuka nowych klientów. Doskonale realizując swoje usługi, są polecani kolejnym osobom. Każdy zadowolony klient może pochwalić się sąsiadom, znajomym, rodzinie. Wśród tych osób na pewno znajdą się tacy, którzy też będą chcieli zlecić usługę kominiarską, dlatego profesjonalizm w świadczeniu takich usług jest wskazany.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal.