Skip to content Skip to footer

Stół obrotowy do frezarki – zastosowanie

Obróbka metali wymaga specjalnych trwałych i mocnych narzędzi. Najczęściej do obróbki różnych metalowych przedmiotów używa się frezarek. Wygodnym i praktycznym sprzętem do frezowania jest także stół obrotowy do frezarki. Trzeba podkreślić, że urządzenie to nie dość, że ułatwia obróbkę metali w wielu różnych płaszczyznach, to można je montować zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Stół obrotowy do frezarki – charakterystyka

Urządzenie to służy przede wszystkim do tak zwanego skrawania, czyli oddzielenia pewnych warstw od siebie. Za pomocą tego narzędzia możemy kształtować krawędzie różnych przedmiotów metalowych, nadawać im nową formę i kształt. Stół obrotowy do frezarki pozwala na obróbkę w wielu płaszczyznach, co jest bardzo praktyczne i ułatwia w znacznym stopniu całą czynność frezowania.

Stół ten może być mocowany do powierzchni pionowo lub poziomo. Urządzenie to można obracać o 360 stopni, stosuje się je również, jako podzielnicę. Podział kątowy umożliwia wykonanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów.

Modele stołów obrotowych do frezarki – czym się różnią?

Przede wszystkim różnią się wielkością, pewnymi funkcjami i zakresem działania. Te bardziej zaawansowane będą przydatne do prac bardziej szczegółowych, wymagających dużej precyzji. Modele z podstawowymi funkcjami sprawdzą się do zwykłej, prostej obróbki, gdzie nie trzeba dbać o detale. To, jaki stół obrotowy do frezarki wybierzemy, będzie, zatem zależało, do jakich prac będzie on używany. Warto, więc przed zakupem zapoznać się dokładnie ze specyfikacją danego urządzenia.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się stoły obrotowe do frezarki?

Zazwyczaj są to zakłady lub warsztaty zajmujące się obróbką metalu. Jednak są też klienci indywidualni, którzy kupują to urządzenie na własny, prywatny użytek. Stół obrotowy do frezarki jest bardzo przydatnym urządzeniem, które pozwala formować metal w taki sposób, jak my tego chcemy. Bez tego narzędzia praca w zakładach metalowych różnego typu byłaby znacznie trudniejsza, niż jest teraz.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.