Skip to content Skip to footer

Sprzątanie na mokro lub na sucho dzięki mopom

Mopy do sprzątania powierzchni płaskich na dobre zadomowiły się w wielu mieszkaniach i budynkach komercyjnych. Wygodne w stosowaniu urządzenia, które działają w oparciu o siłę mięśni sprzątającego, pozwalają na sprzątanie na mokro dowolnie dużej powierzchni. Rzadziej po mopy sięga się z myślą o potrzebie sprzątnięcia mieszkania czy biura na sucho, jednak specjalne nakładki umożliwiają także takie sprzątanie. Czy jednak w mopach da się coś jeszcze zmienić czy usprawnić, aby sprzątanie było jeszcze łatwiejsze?

Sprzątanie na mokro z wymienną nakładką


Tradycyjny mop do podłogi to urządzenie z wymienną nakładką, która sprząta powierzchnię. W wielu mopach takie nakładki wykonuje się z mikrofibry lub innych włókien, które z jednej strony pozostają wilgotne, ale jednocześnie nie są nadmiernie przeciążone wodą. Jest to szczególnie istotne przy sprzątaniu powierzchni komercyjnych, gdzie często nakładka jest płukana i wyżymana. Nadmiar wody bardzo szybko doprowadziłby do konieczności jej zbierania bezpośrednio z podłogi. Dodatkowo nakładki z mikrofibry stosuje się przy sprzątaniu na sucho. Nakładki ze sznurka, choć nadal dostępne w sprzedaży, nie są zbyt często wykorzystywane ze względu na pozostawianie charakterystycznych włókien przy sprzątaniu. W mopach do sprzątania komercyjnego stosuje się zwykle całe wózki do sprzątania, pozwalające na przewożenie mopa z wiaderkiem oraz dodatkowych akcesoriów do sprzątania. W mieszkaniach i domach prywatnych sięga się raczej po same mopy z wiaderkami, także ze względu na dużo mniejsze gabaryty urządzenia.

Mopy elektryczne


Za innowacyjne należy uznać rozwiązanie, jakie coraz częściej spotyka się w mopach do podłogi. Są to bardzo często urządzenia elektryczne lub oparte na akumulatorach, umieszczonych w rączce urządzenia. Wygodny uchwyt ułatwia pracę, natomiast w wielu modelach pojawia się także konieczność wymiany nakładek sprzątających po każdym sprzątaniu. To właśnie dzięki nim podłoga jest czysta, a wszelkie nieczystości wchłaniane są w wymienialna nakładkę. Spray mop to najnowsze rozwiązanie, które również wiąże się z wymienalnymi nakładkami. W takim mopie pojawia się dodatkowy pojemnik na wodę z detergentem, zwykle o dość małej pojemności (do około 500 ml), który umożliwia sprzątnięcie całkiem dużej powierzchni. W zależności od modelu spray mop ze strony https://mopy-ceg.pl/c/17/spray-mop.html ułatwia sprzątnięcie około 150 metrów kwadratowych powierzchni. Stawia to ten model mopa w gronie urządzeń bardzo ekonomicznym zarówno pod względem zużycia wody i środków czyszczących, jak i energii w przypadku spray mopa elektrycznego.