Skip to content Skip to footer

Profesjonalne alkomaty policyjne

Choć alkomat policyjny kojarzy się dość jednoznacznie z urządzeniem bez ustnika, które wyświetla poziom trzeźwości kierującego, to na rynku dostępne są bardzo różne modele alkomatów. Alkomaty z atestem mogą posiadać ustniki, mogą wyświetlać poziom alkoholu w postaci cyfrowej lub też zapalając diodę o odpowiednim kolorze, różnią się również pod względem kształtu, a w wielu modelach dostępne są również dodatkowe funkcjonalności. Jaki zatem alkomat z atestem wybrać?

Z ustnikiem czy bez


Podstawowa różnica pomiędzy alkomatami dotyczy nie tylko kształtu, ale również tego, czy alkomat jest alkomatem bezustnikowym, czy może wymagane jest skorzystanie z ustnika w celu bardziej precyzyjnego ustalenia poziomu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Profesjonalne alkomaty policyjne bezustnikowe są również w stanie stwierdzić, czy w jakimś konkretnym pojemniku znajduje się alkohol, co może być przydatne w zakładach pracy. Alkomaty profesjonalne mogą również różnić się rodzajem wyświetlacza, który może pokazywać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, mierzony w promilach lub w mg/l. W alkomatach z diodami jedynie zapalenie zielonej diody oznacza, że kierujący pojazdem jest w stanie prowadzić samochód bez zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Kształt ma mniejsze znaczenie


Choć większość alkomatów profesjonalnych dość jednoznacznie kojarzy się z alkomatami, po jakie sięga policja czy inne służby, to mogą się one dość znacząco różnić pod względem kształtu, który jednocześnie determinuje dodatkowe funkcjonalności. Podłużne alkomaty bez ustnika wyposażone są zwykle jedynie w diody oraz niewielki wyświetlacz, który może pokazywać poziom alkoholu w organizmie. Alkomaty z ustnikami połączone są z prostokątnym urządzeniem, na którym znajduje się nie tylko wyświetlacz wskazujący poziom alkoholu, ale również pozwalający np. na stwierdzenie, czy kierujący pojazdem nie jest za bardzo zmęczony, aby kontynuować kierowanie samochodem.

Dodatkowe rozwiązania zastosowane w alkomatach


Choć po alkomaty ze strony https://alko-maty.pl/alkomaty-dowodowe-(policyjne).html sięga się po to, aby stwierdzić, czy kierowca może prowadzić samochód i jest trzeźwy, to również alkomaty profesjonalne posiadają dodatkowe rozwiązania. Alkomat z atestem może być podłączony do gniazda w samochodzie, a oprócz poziomu trzeźwości może także informować innych użytkowników o zagrożeniu, jakie kierujący może stwarzać. Takie alkomaty bardzo często połączone są z automatyczną blokadą samochodu, gdy alkomat stwierdzi, że kierowca jest pijany i nie powinien prowadzić samochodu.