Skip to content Skip to footer

Sandomierz o każdej porze roku

Sandomierz to turystycznie jedno z najatrakcyjniejszych miast województwa świętokrzyskiego oraz południowej części Polski. Chętnie odwiedzają go turyści z całej Polski, ale również dzięki współpracy miasta z miastami z Niemiec czy Wielkiej Brytanii, nie brakuje również turystów zagranicznych.

Królewskie Miasto

Sandomierz jest wyjątkowym miastem pod względem ilości zabytków. Pierwszym wartym odwiedzenia jest Zamek Królewski wzniesiony na skarpie wiślanej, z którego można oglądać przepiękną panoramę miasta. Obecnie jest to Muzeum Okręgowe. Centrum miasta tworzy zabytkowy zespół urbanistyczny, który pod względem architektury przenosi nas do czasów średniowiecznych. Brama Opatowska czy Ratusz to tylko niektóre z perełek architektonicznych.

Oprócz architektury świeckiej w Sandomierzu można zwiedzić liczne budynki sakralne. Jednym z nich jest przepiękna Bazylika katedralna Narodzenia NMP, która wewnątrz mieści zachowane polichromie sprzed ponad sześciuset lat. Synagoga z domem żydowskim to reprezentant tej kultury, która również zaprasza licznych turystów do jej obejrzenia. Blisko centrum znajdzie się niejeden nocleg w Sandomierzu, dzięki któremu można zwiedzić miasto na piechotę.

Aktywny Sandomierz

Miasto charakteryzuje się obecnością wielu ścieżek rowerowych. Przebiega tu żółty szlak do Opatowa, zielony do Ujazdu, a także przechodzi czerwony z Gołoszyc do Piotrowic. Znana na całą Polskę trasa Green Velo również zahacza o Sandomierz, dzięki której można zachwycić się tym wyjątkowym miastem i okolicami.

Góry Pieprzowe z rezerwatem geologiczno-przyrodniczym zapraszają również zapaleńców górskich wędrówek. Spacer po tych górach z pewnością da dużo satysfakcji znawcom skamieniałości, osobom zachwycającym się nieskazitelną naturą i tym, którzy chcą oderwać się od zgiełku miasta i od codziennych obowiązków. Nocleg w Sandomierzu blisko gór to dobry pomysł, aby z samego rana ruszyć na podbój szczytów.

Nad Wisłą

Nie ma co ukrywać, że atrakcyjności miastu dodaje położenie nie tylko na siedmiu wzgórzach, ale i nad Wisłą. Pięknie prezentuje się ona z wielu punktów widokowych w mieście. Noclegi w Sandomierzu są tak położone, aby te miejsca mieć w zasięgu ręki. Bulwar im. Marszałka Józefa Piłdsudskiego nad Wisłą przyciąga duże ilości turystów i mieszkańców.

Przystań nad Wisłą to miejsce, gdzie można zaczepić swój sprzęt pływający. Znajduje się również tam budynek sportów wodnych, plac zabaw, wypożyczalnia rowerów, ale również duże ilości sprzętów wodnych. Latem i wiosną, gdy tylko pogoda służy można skorzystać z tych atrakcji do woli. Noclegi w Sandomierzu są dostępne na każdą kieszeń, blisko wielu punktów turystycznych.