Skip to content Skip to footer

RTB

RTB, inaczej Real Time Bidding należy do najnowocześniejszego systemu zakupu reklamy przez platformę internetową. Dokonuje się metodą zautomatyzowaną i licytacyjną. Zarówno realizacja zakupu jak i przeprowadzenie kampanii dowodzone jest przez platformę zakupową DSP – Demand Side Platform. Pokazanie się konkretnej reklamy nie jest zależne od zleceniodawcy, decyduje o tym system aukcyjny. Według jego kryteriów i funkcjonalności ukazywana jest reklama, za którą użytkownik proponuje najwyższą stawkę.

Na czym to polega?

Licytacje są wykonywane indywidualnie dla każdej odsłony. Z automatu włącza się aukcja związana z reklamą, trwa to bardzo krótko i jest w pełni zautomatyzowane. Programmatic buying to forma realizacji dokonania zakupu mediów, które są potrzebne do emisji reklam w internecie. Dzięki nowoczesnej technologii, emisji oraz realizacji reklam wyświetlają się spersonalizowane komunikaty reklamowe bez zbędnego czekania do konkretnego grona użytkowników platformy internetowej. Kampania rtb opiera się na płaszczyźnie technologicznej DSP- Demand Side Platform, ukierunkowana dla reklamodawców oraz domów mediowych, których konkretnym obowiązkiem jest zakup reklam w modelu automatycznym. Płaszczyzna technologiczna zwrócona do wydawców i pozwalająca na sprzedaż reklam w formie automatycznej jest SSP – Supply Side Platform.

Natomiast platforma technologiczna DMP – Data Management Platform umożliwia docieranie informacji do określonego profilu użytkownika. Jej zadanie to łączenie danych o postawach internautów z danymi offline, dzięki czemu kampanie mają wtedy wysoką skuteczność dla reklamodawców, a znowu oni sami zezwalają na uzyskiwanie wyższych przychodów.

RTB marketing – korzyści.

Jednym z głównych plusów to bezgraniczny zasięg reklam, który obejmuje użytkowników nie tylko krajowych, ale i z całego świata, dodatkowo jest dostęp do platformy premium. Poza tym wysoka produktywność w realizacji budżetu reklamy i spersonalizowany przekaz reklamowy, który kieruje reklamy do konkretnej grupy potencjalnych klientów. Dzięki sprecyzowanemu przekazowi kampania RTB umożliwia ponowne odtworzenie reklamy użytkownikowi, który nie zwrócił w żaden sposób na nią uwagi. Poza tym za pomocą retargetingowi powstaje możliwość nakierowywania klientów do sklepu, w którym nie zdążyli dokończyć realizacji zakupów. No i przede wszystkim szybka kreacja reklam dopuszcza do automatycznego generowania komunikatów, oparta jest na dotychczasowej ofercie reklamodawcy, z przedstawieniem dokładnej ceny, opisu oraz zdjęcia.