Skip to content Skip to footer

Prowadzenie biznesu – czy warto zalecić outsourcing kadrowo płacowy?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to spore wyzwanie. Przedsiębiorca nie tylko wyłapuje trendy czy planuje kampanię marketingową, ale też musi czuwać nad księgowością czy kwestiami prawnymi. Aby zmniejszyć ilość obowiązków i móc w pełni poświęcić się najważniejszym sektorom biznesu warto postawić na outsourcing. Co to takiego i jakie plusy oferuje?

Czym jest outsourcing kadrowo płacowy?

Ilość obowiązków spoczywających na barkach przedsiębiorcy – także tego małego – jest ogromna: to nie tylko działalność podstawowa, ale także m.in. sporządzenie umów, księgowość, rekrutacja, obsługa płac. Jak zmniejszyć obciążenie i mieć więcej czasu na planowanie rozwoju firmy? Jednym ze sposobów może być zatrudnienie dodatkowych pracowników – minusem tego rozwiązania są jednak duże koszta.Alternatywa to outsourcing, czyli przekazanie części obowiązków zewnętrznej firmie. Outsourcing kadrowo płacowy to zlecenie specjalistom przygotowywania umów, prowadzenia procesu rekrutacji czy rozliczania płac i premii.

Outsourcing działu kadr i płac – dlaczego to dobre posunięcie?

Outsourcing nie bez powodu jest tak chętnie wybieranym rozwiązaniem. Przede wszystkim zdejmuje z przedsiębiorcy część obowiązków, umożliwiając mu skupienie się na tym, co dla niego kluczowe w prowadzeniu własnego biznesu.Po drugie, to rozwiązanie znacznie tańsze niż zatrudnienie specjalistów. Tworząc np. dział kadr trzeba liczyć się z dużymi kosztami zatrudnienia dodatkowych pracowników, z koniecznością wynajęcia dodatkowej przestrzeni biurowej czy z zakupem nowego sprzętu.Zlecenie obsługi kadr i płac zewnętrznej firmie nie stanowi dużego obciążenia finansowego, jest wygodne, bezpieczne i zapewnia dostęp do szeregu fachowców z różnych dziedzin, od prawa, przez księgowość, po HR.

Jaką firmę outsourcingową najlepiej wybrać?

Decydując się na outsourcing kadrowo płacowy, trzeba zadbać o kilka kwestii, a przede wszystkim uważnie wybrać firmę, która przejmie część zadań przedsiębiorcy.Firma musi zatrudniać profesjonalistów, zapewniać poufność oraz profesjonalizm. Warto sprawdzić jej pozycję na rynku: czas istnienia, renomę, opinię innych przedsiębiorców korzystających z jej usług. Należy również ustalić zakres jej działań, w zależności od tego, czy przedsiębiorca liczy na kompleksową obsługę kadr czy chce oddelegować jedynie niektóre zadania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.