Skip to content Skip to footer

Programy w służbie inżynierii, czyli krótko o tym, czym jest solidworks simulation

Dawniej inżynieria wymagała często nocnego ślęczenia nad rysunkami, licznych projektów, wielu eksperymentów z małymi modelami. W efekcie w końcu powstawały kolejne wynalazki, niemniej jednak proces ich powstawania można zdecydowanie określić jako dość powolny i żmudny. XXI wiek zaś to czas, kiedy dysponujemy licznymi pomocami.

Czym jest solidworks simulation?

Jedną z takich pomocy jest właśnie oprogramowanie solidworks simulation. Czym ono się w zasadzie charakteryzuje? Otóż w dużym skrócie program ten umożliwia tworzenie projektów w 3D. Co więcej zaś solidworks badanie ruchu umożliwia także sprawdzenie, w jaki sposób nasz projekt będzie działać.

Co to dokładniej oznacza to solidworks badanie ruchu? Otóż program te potrafi analizować, jak zachowa się dany produkt w poszczególnych warunkach, przeprowadzane są różne rodzaje symulacji strukturalnych ( w tym statyczne liniowe, nieliniowe, wibracyjne, po zmęczeniu materiału, termiczne, optymalizujące oraz nieliniowe symulacje dynamiczne), symulacje ciał sztywnych, porównanie produktów wykonanych z różnych materiałów. Dochodzi jeszcze oczywiście symulacja wpływu środowiska na produkty

Co nam da korzystanie z solidworks simulation?

Wszystko to brzmi bardzo ciekawie, niemniej jednak, jakie zastosowanie praktyczne ma ten program? Bardzo duże! Przede wszystkim bowiem, jak widać już na powyższych właściwościach oprogramowania, możemy tu dokonać właściwie pełnej analizy danego projektu, zanim przejdziemy do fazy tworzenia prototypów.

Oznacza to na pewno, że dzięki temu programowi, możemy naprawdę sporo zaoszczędzić – i to nie tylko w aspekcie finansowym. Oszczędzamy bowiem także swój czas, energię, siły, rozwijamy kreatywność. Wiadomo – łatwiej jest wpadać na nowe rozwiązania, kiedy nie jesteśmy już zniechęceni licznymi porażkami.

Solidworks simulation – różne wersje

Jak zatem widać, zdecydowanie opłaca się zainwestować w ten program. Pytanie jednak pozostaje, którą z licznych jego opcji powinniśmy wybrać. Na rynku bowiem dostępne są różne wersje, jak solidworks simulation professional, premium, standard itp.

Generalnie rzecz ujmując dla większości inżynierów polecany jest właśnie solidworks simulation professional jako jedna z najlepszych wersji tego produktu.