Nie ma wątpliwości, że lato to jedna z piękniejszych pór roku. Powietrze pachnie wyjątkowo pięknie, stragany na ryneczkach aż uginają się pod bogactwem różnorodnych owoców i warzyw. Również dla wielu osób lato to okres urlopowy. Nic więc dziwnego, że gdy przychodzi jesień, w sercach wielu rodzi się smutek i tęsknota za ciepłem letnich dni. Można zachować lato na dłużej, szykując domowe konfitury i dżemy.
Po co robić przetwory?
Przerabianie owoców i warzyw i zamykanie ich w słoikach ma bardzo długą tradycję. Zwłaszcza w naszym kraju, od lat wykonuje się domowe przetwory. Aktywność ta ma swojego korzenie na pewno w czasach, kiedy ludzie robili ją w ramach oszczędności. Latem owoce i warzywa są zdecydowanie tańsze niż zimą. Oprócz kwestii finansowych, na pewno domowe przetwory robi się po prostu dla odtworzenia w chłodne jesienno-zimowe dni, klimatu lata – nawet jeśli miałoby to być tylko w postaci uprażonych śliwek, powideł z gruszek czy syropu z malin.
Czy dżem, powidła i marmolada to to samo?
Na sklepowych półkach znaleźć można przetwory owocowe o różnej nazwie – dżem, marmolada, konfitura… Zwykły konsument nie zna zazwyczaj różnicy pomiędzy tymi wyrobami i używa ich nazw po prostu zamiennie. Również przygotowując przetwory w domowym zaciszu, rzadko kto rozmyśla nad tym, czy właśnie ugotował konfiturę czy powidła. Tymczasem okazuje się, że jest w tym różnica i to całkiem spora. Dżemy przygotowuje się przy użyciu znacznie większej ilości cukru i pektyn niż jest to w przypadku konfitury. Najmniej używa się substancji słodzących podczas gotowania powideł. Warto wiedzieć, że nie wszystkie owoce nadają się do tego typu przetworu. Najłatwiej przygotowuje się powidła z gruszek oraz śliwek, ponieważ owoce te posiadają naturalne pektyny i mają wysoką zawartość cukru.
Jak zrobić powidła gruszkowe?
Podczas przygotowywania powideł, należy wybrać nie tylko odpowiedni owoc, ale również możliwie najlepszą jego odmianę. W przypadku powideł z gruszek, warto wybrać odmianę o nazwie konferencja. To gruszki o wysokiej zawartości cukru. Przygotowując powidła śliwkowe, najlepiej wykorzystać do tego celu śliwki węgierki. Przygotowanie powideł nie jest trudne, choć jest rzeczywiście nieco czasochłonne. Umyte, obrane owoce trzeba pokroić w drobną kosteczkę i gotować na wolnym ogniu, dolewając od czasu do czasu wody. Wolno parująca woda sprawia, że masa samoczynnie się zagęści, bez konieczności użycia dodatku pektyn czy cukru.
Powidła z gruszek – do czego dodawać ten przysmak?
Marmolada, dżem, konfitura to świetne dodatki do codziennych dań. Powidła z gruszek mogą być dodawane na przykład do mięsa, zwłaszcza do dziczyzny. Doskonale sprawdzą się również jako dodatek do naleśników dla dzieci, słodzik do jogurtu naturalnego, czy polewa na gofry. Można również upiec babeczki z gruszkowym nadzieniem.