Skip to content Skip to footer

Pojemniki plastikowe

Tradycyjnie, kiedy myślimy o przewożeniu dużej ilości towarów w logistyce, myślimy o dwóch rodzajach opakowań. Tymi opakowaniami są europalety oraz stalowe pojemniki zwane potocznie gittrbox’ami lub stocko. Zastosowanie plastiku wydaje się na pierwszy rzut oka mało sensowne. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że świat stara się jak najbardziej zredukować produkcję tego materiału.

Skrzynki plastikowe

Plastik ma jednak wiele cech, które mogą go predysponować do wielu zadań. Producent pojemników plastikowych, zazwyczaj ma w ofercie pojemniki oraz skrzynie z tworzywa sztucznego o różnych gabarytach. Najważniejszym zadaniem producenta jest zapewnienie standaryzacji wymiarów. Jest to kluczowe we współczesnej logistyce.

Standaryzacja jest potrzebna do tego, aby można było dane pojemniki wygodnie składować, między innymi jeden na drugim oraz aby można było je ładować za pomocą standardowych wózków widłowych. Wiele osób zastanawia się, do czego właściwie mogłyby się nam przydać akurat takie pojemniki oraz skrzynki plastikowe.

Jakie są zalety plastikowych elementów logistycznych?

Przede wszystkim, jeżeli chodzi o pojemniki plastikowe, to zdecydowanie lepiej nadają się one do przewożenia substancji sypkich, ciekłych, w małych wymiarach oraz do przewożenia żywności. W tym ostatnim przypadku producent skrzynek plastikowych musi zdecydowanie określić, że spełniają one restrykcyjne kryteria. Plastik jest wygodniejszy w myciu, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako pojemnik pośredni w transporcie towarów, po których musimy każdorazowo pojemnik umyć.

Jeżeli chodzi o wytrzymałość mechaniczną, to bardzo wiele zależy tutaj od rodzaju użytego tworzywa sztucznego oraz tego jak finalnie skonstruowany jest taki pojemnik z plastiku. W zależności od tego, jak jest domieszkowane tworzywo, jaki był proces jego wytwarzania, grubość warstwy w poszczególnych elementach, lub użycie wzmocnień z innych materiałów, pojemniki plastikowe mogą mieć różną trwałość. Wbrew pozorom mogą być one bardzo trwałe.

Warto jest zwrócić uwagę, że plastikowe pojemniki, jeśli są użytkowane we właściwy sposób, wykazują niezwykłą odporność na warunki atmosferyczne oraz agresywne chemicznie transportowane materiały. Drewno prędzej czy później próchnieje, natomiast stal chociaż jest zdecydowanie trwalsza, ulega korozji nawet jeśli jest najlepiej zabezpieczona.