Małe, duże, głębokie, kwadratowe, do grillowania wykonane z różnych materiałów, pokryte rozmaitymi powłokami – w szafce kuchennej leży kilka patelni, ale gdy chcemy usmażyć zwyczajne placki ziemniaczane większość z tych wynalazków się nie sprawdza. Placki przywierają, nasiąkają tłuszczem, przypalają się albo są surowe w środku. Chyba czas na zakup patelni ze stali węglowej. Ale czy warto?
Stal węglowa – co to jest?
Stal węglowa jest wszędzie – wszelkie konstrukcje budowlane, drogowe, kolejowe, turbiny, platformy wiertnicze są wykonane ze stali zawierającej domieszkę węgla. Węgiel łączy się z żelazem podczas wytapiania rud żelaza w piecach hutniczych opalanych węglem, a dokładnie koksem.
W zależności od ilości węgla stal ma różną twardość i odmienne zastosowania. W kuchni stosuje się ją do wyrobu patelni. Można również spotkać noże, nożyczki i różnego rodzaju ostrza wykonane z takiej stali – są bardzo ostre, niezwykle łatwe w ostrzeniu, ale źle przechowywane i konserwowane łatwo rdzewieją.
Z czasem stal poddawana działaniom wysokich temperatur pokrywa się patyną – powłoką, która konserwuje. Patelnie ze stali węglowej z taką czarną, jakby przypaloną warstwą mają szczególne walory użytkowe, wśród których najważniejsze są: trwałość i wytrzymałość.
Jak smażyć na patelni ze stali węglowej?
Zanim poczujemy smakowity zapach smażonych mięs czy warzyw, patelnię przyniesioną ze sklepu trzeba odpowiednio przygotować – mówi się, że należy ją wypalić.Najpierw należy usunąć warstwę oleju, którą smaruje się wyroby przed opuszczeniem taśmy produkcyjnej w fabryce. W tym celu wlewa się do patelni gorącą wodę, odczekuje około pół godziny i szoruje porządnie powłokę patelni gąbką lub dość ostrą ściereczką.
Na suchą patelnię należy wlać olej – dość dużo, rozgrzać naczynie i położyć plastry surowych ziemniaków. Ziemniaków nie obiera się – nie nadają się do jedzenia. Takich ziemniaczanych smażonek przygotowuje się 4-5 porcji, a po ostatnim smażeniu patelnię należy wytrzeć ręcznikiem papierowym i odstawić. Po upływie doby patelnia jest gotowa do użycia.Z biegiem czasu cała patelnia sczernieje – nie będzie to szczyt estetyki, ale czarna patyna węglowa jest najlepszą powłoką konserwującą i jednocześnie ułatwiającą smażenie.
Codzienność z patelniami ze stali węglowej
Jest bardzo przyjemna: do smażenia używa się mało tłuszczu, więc jedzenie jest zdrowe. Patelnie ze stali węglowej smażą we wszystkich temperaturach, można je wkładać do piekarnika, albo gwałtownie schładzać. Bez problemu myje się je druciakiem, w zmywarce, a do mieszania i przewracania potraw można używać sztućców z dowolnego materiału. Jedynym wrogiem patelni ze stali węglowej jest wilgoć – warto o tym pamiętać i po użyciu dokładnie wycierać, a następnie przechowywać w suchym miejscu.
Patelnie ze stali węglowej dostępne są w ofercie sklepu Gastrosilesia.pl.