Skip to content Skip to footer

Optyka myśliwska – na co zwrócić uwagę?

Optyka myśliwska wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też warto poświęcić nieco czasu, aby wybrać wysokiej jakości sprzęt, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, na jakie elementy zwracać uwagę przy zakupie używanej optyki myśliwskiej.

Przeznaczenie sprzętu

Na rynku można znaleźć profesjonalne lornetki, które nadają się do polowania, jak i również modele, które można wykorzystać jedynie do obserwowania piękna przyrody. Inwestując w nową optykę myśliwską warto więc poważnie zastanowić się nad tym, jakie będzie jej przeznaczenie. Jeżeli chodzi na przykład o lornetki myśliwskie, to warto postawić na modele, które sprawdzą się również w nocy. Używana optyka myśliwska tego typu powinna posiadać większą średnicę obiektywu, dzięki czemu będzie można uzyskać lepszy obraz po zmroku. Pamiętać należy jednak o tym, że lornetki tego typu nie oferują zbyt dużego przybliżenia.

Pole widzenia ma znaczenie

Przy wyborze optyki myśliwskiej warto zwracać uwagę również na pole widzenia. Dobra używana optyka myśliwska powinna umożliwić obejrzenie dużej watahy zwierząt bez wykonywania zbędnych ruchów lornetki. Szerokie pole widzenia może okazać się bardzo ważnym parametrem również dla tych osób, które chcą jedynie poobserwować zachowanie zwierząt.

Przepuszczalność światła

Kolejnym parametrem na który należy zwrócić uwagę jest przepuszczalność światła. Im więcej światła wpada do lornetki, tym oczywiście jaśniejszy obraz można uzyskać. Godna polecenia jest używana optyka myśliwska, która posiada specjalne powłoki antyrefleksyjne. To właśnie dzięki takim powłokom można skutecznie ograniczyć odbicie światła i tym samym zwiększyć rozdzielczość i jasność obrazu.

Wodoszczelność

Dobra optyka myśliwska powinna być również wodoszczelna, dzięki czemu poradzi sobie nawet w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych. W tanich lornetkach nawet niewielka ilość wody może znacząco pogorszyć widoczność i uszkodzić całą optykę myśliwską. Najlepsze lornetki wypełnione są we wnętrzu specjalnym gazem (azotem lub argonem), dzięki czemu niweluje się ryzyko przedostania do środka wilgoci. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wybrać odpowiedni sprzęt powinny skorzystać z fachowego doradztwa doświadczonego myśliwego albo sprzedawcy.