Skip to content Skip to footer

Od czego zacząć zwiedzanie Sandomierza?

Od czego zacząć zwiedzanie Sandomierza? Podobno najlepiej zrobić to od Bramy Opatowskiej, gdzie roztacza się niezwykły widok na całą panoramę. Ale równie dobrze można zacząć od Rynku, tylko wtedy istnieje szansa, że braknie nam dnia na pozostałe atrakcje. Szczególnie jeśli ugości nas restauracja w Sandomierzu.

Zanim zaczniemy zwiedzanie…

… warto zrobić sobie krótki plan naszej wędrówki i dostosować ją do naszych możliwości. Chodzenia jest tutaj zdecydowanie dużo. Jeśli więc chcemy zwiedzać Sandomierz z małym dzieckiem, to być może lepszą opcją będzie przejażdżka Meleksem. Oczywiście są również idealne miejsca do postoju, jak na przykład restauracja w Sandomierzu lub odpoczynek nad Wisłą połączony z przejażdżką statkiem, ale istnieje ryzyko, że jak już usiądziemy, to reszta wycieczki może skończyć się na tym etapie.

Najlepiej jednak zaopatrzyć się w krótki przewodnik i mapę, które zdecydowanie najlepiej oprowadzą nas po tym niezwykłym miasteczku. Dzięki temu uda nam się również uniknąć pominięcia jakiegoś niezwykłego miejsca. Oczywiście możemy również skorzystać ze wskazówek wirtualnych przewodników i ich opinii, ale Sandomierz to miasto, o którym jednak warto wyrobić sobie własne zdanie.

Jeśli już jesteśmy przy Bramie Opatowskiej…

… to kilka chwil poświęćmy na podziwianie wspaniałej panoramy. Zauważymy z tego miejsca między innymi pozostałości po dawnych murach obronnych okalających bramę. To także dobry czas, aby odwiedzić Kościół św. Ducha, który połączony jest z klasztorem, potem najpewniej nie będzie już ku temu okazji. Jeśli więc czas na na to pozwala, warto zajrzeć także tam.

Brama Opatowska, na której wejście czasem trzeba długo czekać

w kolejce, zaprowadzi nas oczywiście na główny Rynek, który sięga czasów średniowiecznych. Jest to miejsce bardzo klimatyczne i niezwykłe. Możemy być pewni, że zatrzymamy się tutaj na dłużej, ponieważ znajduje się tutaj co najmniej kilka miejsc, które warto zobaczyć. To także pora, aby sprawdzić, co proponuje restauracja w Sandomierzu.

Każda uliczka kryje coś niezwykłego

Pozwólmy sobie również na lekką odskocznię od naszego sztywnego planu zwiedzania i przyjrzyjmy się starym, ale pięknym uliczkom. Każda z nich ma wyjątkowy urok i na pewno zachwyci nas czymś innym, a my dzięki temu poczujemy klimat tego starego miasta.

Nasze zwiedzanie nie może również pominąć miejsc, które są przykładami niezwykłej przyrody. Jest to między innymi Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi. Jest to miejsce piękne i specyficzne, a jeśli chodzi o komary, to tak naprawdę nie ma się czego obawiać.