Skip to content Skip to footer

Lakiery do płytek drukowanych – zabezpieczenie przed wysokimi temperaturami!

Jedną z ważnych części wszystkich podzespołów elektronicznych jest płytka drukowana. Bez niej nie byłaby możliwa ich produkcja. Jest ona zbudowana z materiału izolacyjnego, połączonego ścieżkami i padami (punktami lutowniczymi). Jednak, aby spełniała swoje zadanie, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Stosuje się do tego specjalny lakier – preparat, jaki oferuje m.in. sklep blelektronik.com.pl.

Co zagraża płytkom elektronicznym i jak je chronić?

To bardzo delikatne elementy, dlatego są narażone na wszelkie czynniki zewnętrzne. Mowa chociażby o wilgoci, korozji, wysokiej temperaturze, zanieczyszczaniach czy promieniowaniu UV. Jeżeli takiej płytki nie zabezpieczymy, to w trakcie jej montowania może dojść do zwarcia, a sprzęt będzie nadawał się tylko do wyrzucenia na śmietnik.

Na szczęście ktoś wpadł na pomysł wyprodukowania specjalnych lakierów. Dzięki nim żywotność urządzenia wzrośnie, a parametry zostaną ulepszone. Lakier utworzy bardzo mocną warstwę ochronną. Ma ciekawy skład chemiczny i zaskakującą grubość powłoki. Doskonale wytrzymuje zakres temperatur, nawet od -70 do +300 stopni Celsjusza!

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu lakieru?

Internetowy Sklep blelektronik.com.pl oferuje lakiery akrylowe i silikonowe. Przy ich wyborze, należy spytać się doradcy klienta, czy można zdjąć warstwę ochronną, a więc dokonać odwrotnej czynności. Ważne jest także to, jak szybki jest sam czas schnięcia. Do tego warto dowiedzieć się, jak wygląda technika nakładania lakieru oraz utwardzanie powłoki.

Gdy uzyska się powyższe informacje, będzie można zakupić lakier o najlepszych właściwościach i w przystępnej cenie. Taki produkt spowoduje, że sprzęt elektroniczny nie odmówi posłuszeństwa w trakcie jego używania. Brzmi świetnie, prawda?

Metoda nakładania lakieru

Jednak, aby zakupiony lakier do płytek drukowanych okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem, należy odkryć, w jaki sposób go nakładać. Sklep blelektronik.com.pl informuje, że w tym celu stosuje się cztery dostępne techniki. Pierwsza z nich to po prostu nanoszenie lakieru za pomocą pędzla.

Jeszcze lepiej sprawdza się zanurzenie. Dlaczego? Taka metoda spowoduje, że dotrzemy do każdego miejsca na płytce, nawet tego najmniej widocznego. Sprawdzonym sposobem jest również nakładanie maszynowe oraz natryskowe z użyciem pistoletu lakierniczego.