Skip to content Skip to footer

Kursy BHP online – plusy i minusy

Obowiązkowe kursy BHP są zmorą dla pracodawców i pracowników. Ci pierwsi często je bagatelizują, ci drudzy narzekają na nudne treści i nieżyciowe formy ich podania. Tymczasem prowadzący kursy BHP instruktorzy muszą się głowić, jak przyciągnąć uwagę uczestników zajęć i przełamać niechęć przedsiębiorców do zrobienia na szkoleniu czegoś bardziej ambitnego, niż poruszanie się w ramach tych samych od lat schematów.

Sposobem na rozwiązanie tych dylematów może być kurs BHP w formule e-learning.

Szkolenia BHP online – czy polskie prawo na to wogóle zezwala?

Tak! Rządowe rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie BHP, zawarte w Tarczy Antykryzysowej 2.0, zezwoliło na to, aby wstępny kurs BHP mógł zostać zrealizowany przez Internet. Okresowe szkolenia BHP mogły w tej formie odbywać się już wcześniej.

Wciąż jednak szkolenia bhp online nie mogą obejmować instruktażu stanowiskowego:
– osób pracujących na stanowisku robotniczym,
– osób, które charakter ich pracy naraża na działanie czynników niebezpiecznych,
– uczniów i studentów odbywających praktyki.

Jeśli Twoi pracownicy nie należą do żadnej z tych trzech grup, możesz bez problemu zorganizować im internetowy kurs BHP.

Plusy kursów BHP w formule e-learning

Pierwszym i najważniejszym jest elastyczność. W szkoleniu BHP online możesz wziąć udział w dowolnym miejscu i czasie.

Kolejną przewagą internetowych kursów BHP nad szkoleniami tradycyjnymi są generowane przez nie oszczędności. Koniec z wynajmem sal i zwracaniem instruktorowi kosztów dojazdu do Twojej firmy!

Możliwość wzięcia udziału w szkoleniu internetowym może też być ogromnym ułatwieniem dla seniorów i osób niepełnosprawnych. O ich potrzeby dobry pracodawca powinien dbać szczególnie!

Minusy internetowych kursów BHP

Jak wszystko na świecie, także i szkolenia BHP na platformach e-learningowych mają swoje wady. Największą jest konieczność zapewnienia biorącemu udział w szkoleniu pracownikowi komputera z dostępem do Internetu na czas kursu.

Problemem jest również to, że tylko część szkoleń BHP można przeprowadzić za pośrednictwem Internetu. Pozostaje liczyć na to, że ustawodawca, który pod wpływem wyzwań czasów epidemii koronawirusa już rozszerzył możliwość organizowania kursów BHP online zezwoli na korzystanie z dobrodziejstw tej metody kolejnym grupom pracowników.