Skip to content Skip to footer

Jak znaleźć dobrego psychologa dla dziecka?

Coraz częściej diagnozuje się u dzieci problemy wymagające interwencji psychologa. Nie jest to związane często z większą liczbą zachorowań, po prostu wzrosła świadomość wśród rodziców. Dzięki temu, zmniejszona została podatność społeczeństwa na mit, że terapia u psychologa to wstyd i piętno. Psycholog dziecięcy na śląsku jest specjalistą obleganym, bo rodzice dbają o rozwój dziecka.

Z jakiej przyczyny dziecko trafia do psychologa?

Zazwyczaj istnieją dwie drogi, które w konsekwencji prowadzą do odbycia przez dziecko terapii. Pierwsza z nich to rodzice, którzy zauważają jakieś zaburzenie, które może skorygować terapia. Zdarza się, że po naświetleniu problemu u pediatry czy lekarza rodzinnego, dziecko jest kierowane do specjalisty. Niestety, nadal często terapia psychologiczna jest traktowana jako zło konieczne, a duża grupa lekarzy ma pogląd, że dziecko z zaburzeń po prostu wyrośnie. Wtedy rodzice sami znajdują, gdzie przyjmuje psycholog dziecięcy na śląsku i podejmują decyzję o potrzebie terapii. Druga droga wiedzie przez przedszkole lub szkołę. Dziecko jest obserwowane przez pedagoga szkolnego lub psychologa. W przypadku zauważenia nieprawidłowości jest zazwyczaj kierowane do specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Najlepszy psycholog dziecięcy na śląsku, jak znaleźć?

Zdarza się, że problemy dziecka bywają bagatelizowane przez lekarzy. Rodzice samodzielnie szukają wtedy opinii psychologa. Jak jednak znaleźć dobrego terapeutę? Zazwyczaj pomocne są opinie innych rodziców, którzy przeszli podobną drogę. Można z nimi porozmawiać w gronie znajomych lub za pośrednictwem specjalistycznych, lokalnych grup w mediach społecznościowych. Istnieją również portale z opiniami na temat specjalistów, jednak zdarza się, że nie ma na nich zbyt wiele wiarygodnych informacji. Psychologia dziecięca dopiero w ostatnich latach intensywnie się rozwija – warto, zatem wybierać maksymalnie doświadczonych i ambitnych terapeutów.

Szkodliwe mity na temat terapii psychologicznej dzieci

Najbardziej szkodliwą z opinii jest ta, że do psychologa chodzą tylko dzieci chore umysłowo i to wstyd udać się na wizytę do tego specjalisty. To absolutna nieprawda. Aktualnie poziom wiedzy wskazuje, że wiele niekorzystnych zachowań dziecka może być minimalizowane za pomocą skutecznej terapii. Ma to na celu pomoc dziecku w adaptowaniu się do norm społecznych. Psycholog ma za zadanie pomóc dziecku zrozumieć emocje oraz to, jak panować nad nimi. Warto wykorzeniać szkodliwe mity ze społeczeństwa dla bezpieczeństwa dzieci.