Lipoliza jest naturalnym procesem rozpadu tkanki tłuszczowej. Zabieg lipolizy iniekcyjnej polega na jej aktywowaniu przez iniekcje specjalnych związków. Kiedy warto go wykonać? Jakie daje rezultaty?
Na czym polega zabieg lipolizy iniekcyjnej?
Procesy lipolizy stale zachodzą w organizmach żywych. Mogą być one przyspieszone poprzez deficyt energetyczny, czyli wysiłek fizyczny oraz dietę. Wspierają go także różne zabiegi, do których zalicza się lipoliza iniekcyjna dostępna w gabinetach medycyny estetycznej.
Zabieg lipolizy iniekcyjnej odbywa się poprzez wstrzykiwanie w tkankę tłuszczową substancji aktywujących rozpad tkanki tłuszczowej. W preparatach stosowane są:
– fosfatydylochina,
– deoksycholanu sodu,
– krzemionka organiczna,
– L-karnityna.
Po wstrzyknięciu substancji w tkanki dochodzi do kontrolowanego stanu zapalnego, obrzęku komórek tłuszczowych oraz uwolnieniu z nich tłuszczów. W efekcie dostają się one do krwioobiegu i do wątroby, gdzie ulegają rozkładowi i wydaleniu z ciała.
Kiedy warto wykonać lipolizę iniekcyjną?
Zabieg polegający na lipolizie iniekcyjnej ma bardzo szerokie zastosowanie i może być wykonany w różnych obszarach ciała oraz twarzy, gdzie gromadzi się tkanka tłuszczowa.
Obszary, w których prowadzi się zabieg lipolizy:
– pośladki,
– brzuch,
– biodra,
– uda,
– podbródek,
– ramiona,
– kark.
Procedura dedykowana jest głównie dla osób z wagą normalną oraz z nadwagą, które chcą wysmuklić sylwetkę poprzez zlikwidowanie miejscowo nagromadzonego tłuszczu. Zabieg nie jest przeznaczony dla osób ze znaczną otyłością.
Jakie efekty daje lipoliza iniekcyjna?
Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się niewielkie skutki uboczne, w tym miejscowy obrzęk, zasinienia, zaczerwienienia. Są to reakcje na skutek wstrzyknięcia substancji aktywujących rozpad tkanki tłuszczowej i ustępują one po kilku godzinach lub dniach.
Pierwsze efekty w zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej lipoliza iniekcyjna daje po paru tygodniach od jej wykonania. Wtedy dochodzi do stopniowego zmniejszania się ilości komórek tłuszczowych i poprawy wyglądu sylwetki lub twarzy. Wyniki zabiegu są trwałe – komórki tłuszczowe nie narastają ponownie w tym samym miejscu.
Dla osiągnięcia najlepszych efektów lipolizę przeprowadza się od 2 do 5 razy w odstępach co 4-8 tygodni.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.