Skip to content Skip to footer

Kiedy stosuje się szwy rozpuszczalne?

Czym charakteryzują się szwy wchłanialne? W jakich przypadkach znajdują swoje zastosowanie? Jak szybko znikają? Pora poznać cechy tych innowacyjnych nici chirurgicznych.

Nici chirurgiczne rozpuszczalne – cechy charakterystyczne

Szwy rozpuszczalne to – jak sama nazwa wskazuje – nici, których nie trzeba usuwać po zagojeniu się rany. Jest to innowacyjne, bezpieczne i wygodne rozwiązanie, po które sięga się coraz częściej. Należy jednak pamiętać, że znajduje ono zastosowanie w konkretnych przypadkach i nie zawsze może zastąpić standardowe nici chirurgiczne. O ich doborze decyduje lekarz. Warto też wiedzieć, że do produkcji rozpuszczalnych szwów używa się materiałów syntetycznych o różnych właściwościach. Dlatego właśnie wymienić można kilka rodzajów nici, które dopasowuje się do danego przypadku – m.in. wielkości i umiejscowienia rany. Czas wchłaniania się szwów również może się znacznie różnić w zależności od ich konkretnego typu.

Szwy wchłanialne – jakie jest ich zastosowanie?

Szwy wchłanialne stosuje się do ran, w których okres podtrzymania nie musi być długi. Z tego względu nici chirurgiczne rozpuszczalne znajdują zastosowanie głównie w zabiegach stomatologicznych, ginekologicznych lub w chirurgii plastycznej. Ich główną zaletą jest to, że nie pozostawiają blizn – przynajmniej nie tak dużych i widocznych jak w przypadku zastosowania standardowego szycia. Mimo wielu plusów wyboru nici rozpuszczalnych warto zaznaczyć, że nie nadają się do wszystkich zabiegów. Rozległe rany (które występują np. w chirurgii sercowo-naczyniowej) wymagają użycia klasycznych szwów.

Po jakim czasie po szwach rozpuszczalnych nie ma śladu?

Szwy rozpuszczalne używane są najczęściej do zespalania tkanek wewnętrznych. Jest to bardzo wygodne dla pacjenta rozwiązanie, bowiem nie musi on umawiać się na kolejną wizytę u chirurga w celu ściągnięcia nici. Znikają one samoistnie, jednak – w zależności od stanu zdrowia pacjenta, wielkości rany, wybranego rodzaju szwów i wielu innych czynników – okres ten może trwać od kilkunastu do kilku miesięcy.