Skip to content Skip to footer

Kask narciarski – obowiązek czy dowolność?

Kask narciarski to ważna część wyposażenia każdego narciarza, która jednak przez wiele osób jest bagatelizowana. Można powiedzieć, że jest to odzież narciarska, która ma na celu funkcje ochronne – w wielu przypadkach może nawet uratować życie. Często zastanawiamy się jednak, czy noszenie kasku na stoku jest obowiązkowe?

Po co nam kask?

Tak naprawdę kask powinien być normą tak samo jak odzież narciarska czy inne akcesoria narciarskie – gogle, kijki czy odpowiednie buty. Podstawową funkcją kasku narciarskiego jest ochrona czaszki przed urazami, do których może dojść na skutek upadku na stoku, uderzenia w obiekty czy w innego narciarza. O takie wypadki na stoku nie jest trudno. Nawet pozornie niegroźny upadek może być tragiczny w skutkach przy dużych prędkościach i twardym podłożu. Z tego powodu kaski są uważane za niezbędne akcesoria narciarskie, które pozwalają zachować bezpieczeństwo podczas szaleństw na stoku.

Przepisy odnośnie noszenia kasku

W Polsce obowiązek noszenia kasku narciarskiego dotyczy wyłącznie dzieci oraz młodzieży do ukończenia 16 roku życia, korzystających ze zorganizowanych terenów narciarskich. Odpowiedzialność za noszenie kasku przez dzieci i młodzież ponoszą rodzice, opiekunowie prawni lub osoby, pod których czasową opieką przebywają młodzież. Dla osób, które nie stosują się do przepisów przewidziano karę w postaci mandatów. Ich rozpiętość jest spora – od 20 złotych do nawet 5 tysięcy złotych. Osoby, które ukończą 16 rok życia nie muszą zakładać na stok kasku, co jest uznawane za lukę w przepisach. Niestety, wiele osób uznaje, że kas od tej pory nie jest potrzebny, co stanowi ogromny błąd.

Podobne są przepisy obowiązujące za granicą. We Włoszech kask mają nosić dzieci i młodzież do 14 roku życia, natomiast w Austrii, Chorwacji czy Słowenii do ukończenia 15 roku życia. W Niemczech zakładanie kasku jest całkowicie dobrowolne. Przepisy nie mówią natomiast nic o obowiązku noszenia kasku przez dorosłych, co w przypadku ilości zagranicznych tras narciarskich oraz liczby turystów poszukujących wrażeń na stokach, wydaje się sporym niedociągnięciem.

Gdzie kupić odpowiedni kask?

Każdy sklep narciarski może zaoferować kask. Należy go dobierać na podstawie pomiaru obwodu głowy, dzięki temu kask będzie leżał idealnie i będzie w pełni spełniał swoją funkcję. Sklep narciarski oferuje duży wybór różnych wzorów i marek kasków, dedykowanych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.