Skip to content Skip to footer

Jedzenie na dowóz – bezpieczne w czasie pandemii?

Światowa pandemia koronawirusa poważnie zmieniła nasz świat. Sprawiła, że wiele rzeczy, które uważaliśmy za normalne obecnie są poza naszym zasięgiem. Jedną z takich rzeczy są posiłki w restauracjach. Lokale gastronomiczne są pomału otwierane, ale korzystanie z nich nie odbywa się na takich zasadach jak wcześniej. Czy jedzenie na dowóz jest bezpieczne?

Bez kontaktu z dostawcą

Jedzenie na dowóz w Bydgoszczy to bezpieczna forma zakupu gotowych posiłków. Nie zakłada ona żadnego kontaktu z dostawcą. Wystarczy zapłacić za jedzenie online, a potem po prostu poczekać na dostawcę. To proste!

Dostawca przyjeżdża pod wskazany adres. Zostawia torbę z jedzeniem pod drzwiami i puka do nich lub dzwoni. Następnie odjeżdża. Nie nawiązuje on żadnego kontaktu z klientem, co minimalizuje ryzyko zarażenia się. Taki rodzaj dostawy jedzenia nazywa się bezpiecznym, bo nie wymaga żadnego kontaktu.

Specjalna dezynfekcja

Wszystkie lokale gastronomiczne są dodatkowo dezynfekowane. Posiłki przygotowuje się, więc w specjalnych warunkach. W końcu chodzi o to, by zminimalizować ryzyko tego, że jedzenie na dowóz w Bydgoszczy będzie zanieczyszczone wirusem lub jego częściami.

W tym celu dezynfekcji podlegają wszystkie blaty kuchenne, sprzęty, a także opakowania na żywność. Co ważne, dezynfekować należy także same półprodukty do przygotowania skończonego dania. To ciężka praca, która wymaga ogromnej skrupulatności i dokładności. Wymaga ona specjalnego przeszkolenia pracowników.

Pracownicy

Największym rygorom jednak podlegają pracownicy restauracji. To właśnie oni muszą regularnie myć i dezynfekować ręce. Muszą też mieć zasłonięte usta i nos. Oznacza to, że muszą nosić przyłbicę lub maseczkę. Wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa. Tylko w taki sposób można zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Obowiązki zachowania jak najwyższych standardów higieny spoczywają także na dostawcach żywności. Właśnie z tego powodu dezynfekują nie tylko swoje dłonie, ale także torby, w których przywożona jest żywność. Powinien też dezynfekować kierownicę i inne elementy samochodu, które może dotykać w czasie jazdy autem. Takie działania są po prostu niezbędne.

Restauracje sprzedające dania na miejscu mają obowiązek zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa swoim gościom, choć w lokalach może to być utrudnione. Ograniczone miejsce może powodować powstawanie kolejek, które same w sobie są zagrożeniem epidemicznym. W tym czasie nie będziemy nigdzie aż tak bezpieczni, jak we własnym domu.