Ważną kwestią jest wybór skrzynki na jabłka. Musi być wytrzymała i odporna na wgniecenia, żeby mogła zapewnić bezpieczny transport owoców do klienta.
Wybór drewnianej skrzyniopalety
Skrzyniopalety na jabłka oczywiście pod względem kosztów najlepiej kupić bezpośrednio po zbiorach. Wtedy są najtańsze, ponieważ nikt ich już nie potrzebuje. Warto jednak zaznaczyć, że zbiory mogą przerosnąć nasze oczekiwania i wtedy posiadane skrzynie na jabłka nie wystarczą. Na szczególną uwagę zasługują skrzyniopalety drewniane, które można dostać najtaniej. Koszt drewnianej skrzyniopalety na jabłka to jakieś 100 – 200 zł. Produkowane są tylko dwa wymiary, czyli: 120 x 100 x 77 cm oraz 120 x 100 x 80 cm. Do ich wykonania używa się specjalnych desek frezowanych. Deski pozyskiwane są z drzew iglastych oraz liściastych. Z iglaków wykonana jest część ładowna oraz dno. Konstrukcja wzmacniająca powstaje na bazie drzew liściastych. Lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że skrzynki na jabłka posłużą przez wiele lat. Gwoździe pierścieniowe są najczęściej stosowane do zbijania skrzyń. Dobrym pomysłem jest jednak sprawdzenie, czy nie wbiły się w głąb skrzyni. Skrzynie na jabłka powinny być obite kątownikami.
Skrzyniopalety z tworzywa sztucznego
Kątowniki powstrzymają rozluźnianie się skrzynek. Niestety drewno ma ograniczoną żywotność i wytrzymałość. Upływ czasu powoduje, że ich konstrukcja zaczyna się rozluźniać i nie jest już tak stabilna jak wcześniej. Istotne znaczenie ma też paleta. Przy palecie na klockach można podjechać wózkiem z każdej strony, natomiast wybierając paletę na kantówce trzeba się liczyć z tym, że dojeżdżać będzie można tylko z dwóch stron. Niestety palety z drewna po pewnym czasie mogą zacząć gnić. Należy pamiętać, że zabronione jest stosowanie impregnacji, ponieważ mają one kontakt z produktami spożywczymi, do których zalicza się jabłka. Drewno jest też doskonałym miejscem dla grzybów, które mogą się rozprzestrzeniać. Alternatywą mogą być skrzyniopalety wykonane na bazie tworzywa sztucznego. Polipropylen oraz polietylen to materiały, które wykorzystuje się najczęściej do produkcji takich skrzynek. Charakteryzują się niezwykle dużą wytrzymałością i mogą wytrzymać nawet 20 lat. Ich jedyną wadą jest cena, ponieważ są zdecydowanie droższe od swoich drewnianych odpowiedników i kosztują około 400 zł.