Skip to content Skip to footer

Czym są rozpuszczalne szwy?

Jednym z najciekawszych wynalazków w zakresie medycyny, są bez wątpienia rozpuszczalne szwy. Stosowane są one obecnie dość powszechnie przy różnego rodzaju zabiegach, zdobywając uznanie nie tylko wśród lekarzy, lecz przede wszystkim pacjentów. Czym konkretnie są szwy wchłanialne, a także gdzie są one stosowane?

Czym są szwy rozpuszczalne?

Zanim jednak przejdzie się do tego, gdzie stosowane są takie szwy wchłanialne, trzeba się najpierw dokładnie dowiedzieć tego, czym one są i czym się konkretnie charakteryzują. Jak to zatem wygląda w szczegółach?Szwy rozpuszczalne to specjalny rodzaj nici chirurgicznej, która charakteryzuje się tym, że nie trzeba jej mechanicznie usuwać po zrośnięciu się tkanek. Co się zatem z taką nicią dzieje? Jak można się łatwo domyśleć, tego typu wchłanialne szwy po prostu ulegają biodegradacji, dzięki czemu samoistnie znikają po określonym czasie. Jak długo takie wchłanianie jednak trwa? Wszystko w tym wypadku zależy od tego, jakiego konkretnie rodzaju szwy zostaną zastosowane, oraz co najważniejsze, w który miejscu i przy jakim zabiegu będą one użyte. Przyjmuje się jednak, że czas, w którym takie szwy powinny zniknąć, to od kilkunastu dni do kilku tygodni.

Gdzie są stosowane rozpuszczalne szwy?

Jak zatem widać, tego typu rozpuszczalne nici są naprawdę bardzo ciekawym wynalazkiem. Nie tylko sprawiają, że nie trzeba iść po zabiegu na często bardzo nieprzyjemny proces usuwania szwów, lecz co więcej, pozwalają znacznie bardziej komfortowo znosić proces gojenia się ciała po zabiegu. Powstaje jednak bardzo ważne pytanie, gdzie konkretnie takie szwy mogą być stosowane? Czy są jakieś konkretne grupy zabiegów, gdzie użycie ich jest szczególnie mocno polecane?Nie da się ukryć, że w pierwszej kolejności z takimi szwami spotkać się można przy okazji różnego rodzaju zabiegów ginekologicznych i urologicznych. To jednak nie wszystko, ponieważ oprócz tego powszechnie takiego rodzaju szwów używa się także przy zabiegach stomatologicznych. Warto również zauważyć, że tego typu szwy nie pozostawiają na skórze nieestetycznych blizn, więc są w powszechnym użytku przy różnego rodzaju zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Jak więc widać, spotkać się z nimi można w naprawę wielu sytuacjach.