Skip to content Skip to footer

Jakie są rodzaje czytników RFID?

Technologia RFID umożliwia budowę znaczników pozwalających na identyfikację dowolnego produktu czy przedmiotu. Można ją przyrównać do znakowania kodami kreskowymi lub kodami DMC. Daje ona jednak znacznie większe możliwości.

Czy RFID zdobędzie przewagę nad kodami kreskowymi?

Porównanie do znakowania kodami kreskowymi jest bardzo trafne, jednak RFID jest nieporównywalnie wszechstronniejsze. Obecnie w tak powszechnym zastosowaniu jak kody kreskowe RFID przegrywa ze względu na koszty wdrożenia, jednak ta technologia umożliwiłaby wyjazd ze sklepu z pełnym koszem zakupów wprost na parking bez konieczności skanowania każdego towaru z osobna. Koniec z kolejkami, koniec z długotrwałym skanowaniem w kasach samoobsługowych. Jak to działa w praktyce?

Czym jest technologia rfid?

Rozwinięciem skrótu RFID jest Radio Frequency Identification. Oznacza to, że odczytywanie informacji odbywa się drogą radiową a ten pomysł sprawia, że ten rodzaj otagowania produktów daje znacznie większe możliwości. Tag RFID jest rodzajem czipa wyposażonym w antenę umożliwiającą zdalną komunikację z czytnikiem. Znaczniki RFID są dostępne w wielu różnych formach i rodzajach. Najistotniejszymi cechami są sposób montażu do przedmiotu oraz zasięg wysyłanych fal radiowych.

Podstawowe rodzaje tagów RFID

Decydując się na użycie technologii RFID oczywiście pierwszym kryterium jest budżet. Wśród tańszych rozwiązań królują znaczniki pasywne, czyli nieposiadające niezależnego zasilania. Energia potrzebna do odczytania pamięci chipa oraz wysłania sygnału poprzez antenę pochodzi z czytnika. To pomysłowe rozwiązanie oczywiście ma jedną wadę: mniejszy zasięg. Decydując się na aktywne tagi, odległość od czytnika pozwalająca na swobodne odczytanie informacji jest znacznie większa. Lecz niestety, wygoda i wszechstronność przekłada się na wyższą cenę produktu.

Trwałość czytników

W zależności od tego na jakie czynniki mogą być narażone tagi (wilgoć, niskie temperatury) do wyboru jest kilka opcji. Najprostsze znaczniki Inlay mają formę przezroczystej folii. Natomiast tagi typu Label oferowane są w postaci etykiet na których dodatkowo można nadrukować kod kreskowy. Dla najbardziej wymagających zastosowań przeznaczone są czytniki w obudowach chroniących przed wpływem otoczenia.