Skip to content Skip to footer

Jaki alkomat wybrać?

Zastanawiasz się nad kupnem alkomatu, ale nie masz pojęcia, który model będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem? Jeśli tak to z pewnością ucieszy Cię fakt, że przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik na temat wyboru alkomatu.

Kto powinien zaopatrzyć się w alkomat?

Zanim przejdziemy do specyfiki danego alkomatu zacznijmy od tego kto powinien taki sprzęt posiadać. Cóż, posiadanie alkomatu nie jest w żaden sposób uregulowane prawnie, dlatego jest to kwestia niezwykle indywidualna, jednak biorąc pod uwagę wszystkie sytuacje w których alkomat może okazać się przydatny, należy jasno stwierdzić, że niemal każdy kierowca powinien być posiadaczem alkomatu.

Jaki alkomat wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli alkomatów, ich oferta jest bardzo szeroka, jednak to często sprawia, że ciężko jest się zdecydować na jeden konkretny model. Mając na uwadze to, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, który alkomat sprawdzi się najlepiej, przygotowaliśmy ich krótkie zestawienie.

1) Alkomaty półprzewodnikowe

Głównym elementem każdego alkomatu jest sensor, który jest odpowiedzialny za pomiar promili. W przypadku alkomatów półprzewodnikowych mamy do czynienia z sensorami elektronicznymi (inaczej półprzewodnikowymi). Są to alkomaty, które można spotkać zdecydowanie najczęściej. Ich dużym plusem może być to, że są one raczej tanie i łatwo dostępne, z kolei minusem może okazać się fakt, że nie są one zbyt dokładne.

2) Alkomaty dowodowe

Jeśli zależy Ci na tym, by Twój sprzęt był w pełni profesjonalny oraz dokładny, powinieneś zastanowić się nad zakupem alkomatu dowodowego. Alkomaty dowodowe (ich potoczna nazwa to alkomaty policyjne) charakteryzują się najwyższą dokładnością, są one wyposażone w sensor spektrofotometryczny, który jest zdecydowanie najdokładniejszą ze wszystkich znanych do tej pory opcji pomiaru promili. Alkomaty profesjonalne charakteryzują się tym, że są wykorzystywane przede wszystkim przez różnego rodzaju służby takie jak na przykład policja, jednak warto jest mieć na uwadze to, że można dostać je także w zwykłych sklepach motoryzacyjnych. Alkomaty profesjonalne mają jednak jeden mały minus – ich wadą jest dość wysoka cena. Niestety za alkomaty policyjne trzeba zapłacić nawet do 4 tysięcy złotych.