Skip to content Skip to footer

Jak wyleczyć trądzik twarzy?

Trądzik twarzy to przewlekła, nie tylko źle wpływająca na stan skóry, ale również skutecznie obniżająca samoocenę choroba. Występuje nie tylko u nastolatków, ale też – coraz częściej – u dorosłych. Wymaga konsultacji z dermatologiem i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Co powoduje zmiany trądzikowe? Jak wygląda proces leczenia trądziku?

Jakie są przyczyny trądziku?

Zmiany trądzikowe to najczęściej zaskórniki i krosty, widoczne zwłaszcza w tak zwanej sferze T, czyli na czole, nosie i brodzie, ale też – rzadziej – na policzkach. Wypryski mogą pojawiać się również na plecach czy ramionach, sporadycznie na innych obszarach skóry.Jakie są przyczyny trądziku? Bezpośrednim powodem jest nadmierna produkcja sebum i zapchanie gruczołów łojowo-włosowych. Pośrednią, wpływającą na ich złą pracę, są zwykle zmiany hormonalne, stres, niewłaściwa dieta czy nieodpowiednia pielęgnacja. Na problemy z trądzikiem wpływ mają także geny.

Leczenie trądziku – jak wygląda i czy jest skuteczne?

O ile w przypadku pojedynczych wyprysków wystarczy zadbać o higienę skóry i wyposażyć się w dermokosmetyki przyspieszające gojenie się zmian zapalnych, o tyle w przypadku większych zmian niezbędna będzie interwencja lekarza. Lepiej nie leczyć trądziku na własną rękę, a od razu umówić się do dermatologa.Jak wygląda leczenie trądziku? Najczęściej lekarz przepisuje preparaty do stosowania miejscowego, a w przypadku większych zmian również płukanki i maści oraz leki doustne. Czasem wskazana jest antybiotykoterapia. Dermatolog zaleci również zadbanie o zdrowy tryb życia.

Jaka pielęgnacja dla cery trądzikowej?

Aby leczenie trądziku przyniosło szybkie efekty, warto zatroszczyć się również o właściwą pielęgnację skóry trądzikowej. Ważne jest, aby regularnie oczyszczać skórę z nadmiaru sebum, ale jednocześnie unikać jej podrażnienia. Wbrew pozorom skóra trądzikowa – zwykle z tendencją do przetłuszczania się – potrzebuje także nawilżenia. Sucha i podrażniona łatwo będzie ulegała stanom zapalnym.W czasie leczenia trądziku najlepiej stosować kosmetyki wskazane przez dermatologa, opracowane specjalnie z myślą o cerze trądzikowej, a także urządzenia do leczenia trądziku. Te można kupić w aptekach oraz w wielu dobrze wyposażonych drogeriach, czy to stacjonarnych, czy internetowych.