Skip to content Skip to footer

Jak wyglądają skoki tandemowe?

Wszystkie osoby szukające nowych wyzwań lub sposobów na oderwanie się od codzienności powinny spróbować skoku ze spadochronem. Choć wydaje się to ekstremalnym przeżyciem, dostępnym jedynie dla wąskiego grona osób, w rzeczywistości może być niezapomnianą przygodą dla każdego. Dobrym wyjściem jest spróbowanie skoku w tandemie.

Jak wyglądają skoki tandemowe?

Do skoku tandemowego nie trzeba się przygotowywać w specjalny sposób. Bezpośrednio przed skokiem przeprowadzane jest krótkie szkolenie instruktażowe i dobierany jest strój. Po wstępnym przygotowaniu można wsiąść do samolotu, który wznosi się na ustaloną wysokość. W większości przypadków jest to od 3 do 4 tysięcy metrów.

Cały skok jest kontrolowany przez doświadczonego instruktora. Pierwszym etapem jest swobodny lot, który w zależności od początkowej wysokości może trwać ok 30 – 60 sekund. Później instruktor otwiera spadochron, który redukuje prędkość spadania. Tych kilka minut jest czasem na podziwianie niezwykłych widoków i cieszenie się poczuciem wolności. Dzięki kontroli instruktora lądowanie odbywa się bardzo łagodnie.

Czy skoki tandemowe są bezpieczne?

Skoki tandemowe są ekstremalnym przeżyciem, dostarczają dużo adrenaliny i pobudzają całe ciało, natomiast są jednocześnie bezpieczną formą rozrywki. Najważniejszym zabezpieczeniem zawsze jest odpowiedni instruktor, który potrafi właściwie kontrolować lot i dopilnuje, aby cały sprzęt został przygotowany we właściwy sposób.

O bezpieczeństwo podczas skoku tandemowego często dba jednak zdecydowanie więcej osób, które dzięki najlepszym spadochronom i doświadczeniu pozwalają skoczom zapomnieć o technicznych szczegółach. Dodatkowo nowoczesne spadochrony posiadają systemy, które powodują jego automatyczne otwarcie na ustalonej wysokości w przypadku sytuacji awaryjnych.

Kiedy lepiej zrezygnować ze skoku tandemowego?

Chociaż skoki tandemowe są coraz popularniejsze i skierowane praktycznie do każdego są sytuacje, w których nie powinno się ich wykonywać. Co ciekawe, wcale przeciwwskazaniem nie jest lęk wysokości ani zła kondycja.

Najważniejszymi przeciwwskazaniami przy skokach tandemowych są różnego rodzaju choroby układu sercowego, a także oddechowego. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są również padaczka, nadwaga i choroby psychiczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.