Wszystkie osoby szukające nowych wyzwań lub sposobów na oderwanie się od codzienności powinny spróbować skoku ze spadochronem. Choć wydaje się to ekstremalnym przeżyciem, dostępnym jedynie dla wąskiego grona osób, w rzeczywistości może być niezapomnianą przygodą dla każdego. Dobrym wyjściem jest spróbowanie skoku w tandemie.
Jak wyglądają skoki tandemowe?
Do skoku tandemowego nie trzeba się przygotowywać w specjalny sposób. Bezpośrednio przed skokiem przeprowadzane jest krótkie szkolenie instruktażowe i dobierany jest strój. Po wstępnym przygotowaniu można wsiąść do samolotu, który wznosi się na ustaloną wysokość. W większości przypadków jest to od 3 do 4 tysięcy metrów.
Cały skok jest kontrolowany przez doświadczonego instruktora. Pierwszym etapem jest swobodny lot, który w zależności od początkowej wysokości może trwać ok 30 – 60 sekund. Później instruktor otwiera spadochron, który redukuje prędkość spadania. Tych kilka minut jest czasem na podziwianie niezwykłych widoków i cieszenie się poczuciem wolności. Dzięki kontroli instruktora lądowanie odbywa się bardzo łagodnie.
Czy skoki tandemowe są bezpieczne?
Skoki tandemowe są ekstremalnym przeżyciem, dostarczają dużo adrenaliny i pobudzają całe ciało, natomiast są jednocześnie bezpieczną formą rozrywki. Najważniejszym zabezpieczeniem zawsze jest odpowiedni instruktor, który potrafi właściwie kontrolować lot i dopilnuje, aby cały sprzęt został przygotowany we właściwy sposób.
O bezpieczeństwo podczas skoku tandemowego często dba jednak zdecydowanie więcej osób, które dzięki najlepszym spadochronom i doświadczeniu pozwalają skoczom zapomnieć o technicznych szczegółach. Dodatkowo nowoczesne spadochrony posiadają systemy, które powodują jego automatyczne otwarcie na ustalonej wysokości w przypadku sytuacji awaryjnych.
Kiedy lepiej zrezygnować ze skoku tandemowego?
Chociaż skoki tandemowe są coraz popularniejsze i skierowane praktycznie do każdego są sytuacje, w których nie powinno się ich wykonywać. Co ciekawe, wcale przeciwwskazaniem nie jest lęk wysokości ani zła kondycja.
Najważniejszymi przeciwwskazaniami przy skokach tandemowych są różnego rodzaju choroby układu sercowego, a także oddechowego. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są również padaczka, nadwaga i choroby psychiczne.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.