Skip to content Skip to footer

Jak wybrać dobry ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo, które zyskuje sobie coraz większą grupę zwolenników. Opał ten ceniony jest przede wszystkim za to, że jest on bardzo ekologiczny, nie przyczynia się do powstania smogu. Piece do ekogroszku są w zasadzie samoobsługowe. Wystarczy je dobrze zaprogramować, a same dobierają sobie paliwo i pilnują temperatury.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ekogroszek?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ekogroszku. Nie każdy jest jednak dobry i ma prawidłowe parametry. Zwrócić trzeba uwagę na wartość opałową paliwa, która powinna wynosić od 24MJ/kg do 26 MJ/kg. Ważna jest także spiekalność, która powinna być jak najniższa, a także granulacja. Idealna będzie wynosić od 5-25 mm. Zawartość siarki nie może przekraczać jednego procentu, a popiołu i wody dziesięć procent. Ekogroszek powinien być przede wszystkim suchy.

Ekogroszek hurt czy detal?

Jeśli chodzi o Ekogroszek hurt jest znacznie bardziej opłacalny. Paliwo to można kupować luzem, bezpośrednio w kopalni, pod warunkiem, że dysponuje się własnym transportem. Natomiast w hurtowniach i na składach węgla oraz w niektórych sklepach kupić można ekogroszek w ekonomicznych workach. W paliwo to najlepiej zaopatrywać się w sprawdzonych punktach, ponieważ tylko wtedy ma się pewność, że ekogroszek jest oryginalny.

Jaki piec na ekogroszek wybrać?

Najlepszym piecem na ekogroszek będzie taki, który ma kocioł z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym. Piece takie są ekologiczne i bardzo łatwe w obsłudze dla użytkownika, ponieważ są w dziewięćdziesięciu pięciu procentach bezobsługowe. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto także sprawdzić, czy ma on zagwarantowany serwis techniczny, a także gwarancję pięcioletnią. W niektórych przypadkach, do wyregulowania sterowników i do prawidłowego ustawienia pieca potrzeba będzie skorzystać z usług specjalisty, który doradzi także, jaki rodzaj opału stosować do danego modelu pieca. Typ paliwa różnić się może stopniem granulacji, a także kalorycznością ekogroszku.

Chociaż ceny ekogroszku ciągle rosną to nadal jest on najbardziej opłacalnym paliwem.