Skip to content Skip to footer

Jak szybko nauczyć się języka obcego?

Nauka języka obcego jest dla wielu osób sporym wyzwaniem. Powszechnie przyjęło się, że wymaga ona poświęcenia sporo czasu i bardzo dużo pracy. Czy jednak zawsze tam musi być? Różnorodne szkoły kuszą ofertami szybkiej nauki języka? Czy w kilka miesięcy można opanować język do komunikatywnego poziomu? Jak uczyć się szybko?

Szybka nauka języka – podstawy

Pierwszą rzeczą, która konieczna jest do szybkiej nauki języka obcego, jest systematyczność. Jeżeli na przykład zdecydujemy się na kurs hiszpańskiego, to konieczne jest regularne powtarzanie zapamiętanego materiału. Tylko codzienna, intensywna praca jest gwarancją odniesienia sukcesu.

Warto przy tym pamiętać, żeby przechodząc do następnych tematów nie zapominać o tym, o czym już się wcześniej nauczyliśmy. Dobrą praktyką jest powtarzanie materiału w taki sposób, by nowe umiejętności umieszczać zawsze w kontekście nawiązującym do wcześniej zdobytych.

Jak najlepiej uczyć się języka obcego?

Kurs hiszpańskiego, nawet najlepiej prowadzony nie jest jeszcze gwarancją, że na pewno opanujemy dobrze język. Bardzo ważna jest praca własna. Najlepiej jednak jeżeli własne ćwiczenia są jak najlepiej różnorodne.

W nauce dowolnego języka kładzie się nacisk na cztery podstawowe aspekty: rozumienie tekstu pisanego, rozumienie mowy, zdolność pisania i umiejętność mówienia. Aby nauka przebiegała harmonijnie, koniecznie trzeba ćwiczyć wszystkie wymienione obszary. Rozumienia ze słuchu najlepiej nauczyć się oglądając filmy w danym języku, czy słuchając radia, albo podcastów. O wiele trudniej jest nauczyć się mówić. Dobrym pomysłem jest nawiązanie kontaktu przez Internet z użytkownikami danego języka.

Nowatorskie materiały do nauki języków

Współcześnie bardzo często można natrafić na materiały do nauki języków, które wykorzystują różne, nowatorskie metody i obiecują pozytywne skutki już w bardzo krótkim czasie. Doświadczenie mówi, żeby podchodzić do nich z dystansem.

Oczywiście wybór najlepszego kursu hiszpańskiego będzie mieć jakiś wpływ na to, jak szybko opanujemy język do odpowiedniego poziomu. Z drugiej jednak strony zdecydowana większość koniecznej do wykonania pracy to zawsze i tak praca samodzielna. Jeżeli ktoś nie ma czasu, czy motywacji, żeby faktycznie się uczyć, to nawet najlepsza metoda mu nie pomoże.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.