Skip to content Skip to footer

Jak stylowo i funkcjonalnie oświetlić sypialnię?

Oświetlenie, co do zasady, można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich, to oświetlenie funkcjonalne, którego głównym zadaniem jest generowanie światła o takiej mocy, aby w pomieszczeniu było wystarczająco jasno. Druga kategoria, to z kolei lampy o charakterze estetycznym. W ich przypadku liczy się głównie wygląd i harmonia z otoczeniem. Jaką lampę wybrać do sypialni?

Oświetlenie sypialni – na co postawić?

Sypialnia to takie specyficzne miejsce, w którym z jednej strony człowiek przebywa całkiem sporo czasu, jednak przeważnie przeznacza go na nocny odpoczynek, także światło z lamp nie jest wykorzystywane przez większą część czasu. Nie oznacza to jednak, że można pominąć tę kwestię przy urządzaniu sypialni. Wręcz przeciwnie, lampy do sypialni stylowe, to niezmiernie istotny akcent, dzięki któremu wnętrze może znacznie zyskać na jakości. Jakie lampy mogą sprawdzić się w sypialni? Z pewnością będą to stylowe lampy wiszące, niewielkie lampy stojące na szafkę nocną czy też ścienne kinkiety.

Lampy wiszące stylowe

W dzisiejszych czasach stylowe lampy wiszące można znaleźć niemal w każdym sklepie z oświetleniem. Stają się one coraz bardziej popularne. Jest to główne źródło światła w pomieszczeniu, warto zadbać więc o to, aby lampy wiszące stylowe dawały także odpowiednią ilość światła. Przy niewielkich pomieszczeniach wystarczy wisząca stylowa lampa z trzema żarówkami. Im sypialnia jest większa, tym silniejszego oświetlenia będzie potrzebowała.

Lampy do sypialni stylowe abażury

Szukając odpowiednich lamp do sypialni, szczególną uwagę należy także zwrócić na dodatkowe oświetlenie, jakim są lampki nocne. Przeważnie stoją na niewielkich szafkach nocnych u wezgłowia łóżka. Wykorzystywane są na przykład podczas czytania książki czy oglądania telewizji. Aby zachować harmonię w pomieszczeniu, należy zadbać o to, aby zarówno stylowe lampy wiszące, jak i lampy stojące na szafkach nocnych pasowały do siebie. Najlepiej jeżeli będą to produkty pochodząc z jednej serii. W ramach doświetlenia bardzo dużych pomieszczeń warto przemyśleć jeszcze kwestię zakupu kinkietów ściennych. Do pomieszczeń sypialnych polecane są żarówki o cieplejszych barwach. Stonowane światło pomaga się wyciszyć przed nocnym wypoczynkiem, odpowiednio dobrana siła oświetlenia może pomóc pozbyć się napięcia i ułatwi zasypianie.