Skip to content Skip to footer

Jak otworzyć sklep internetowy – przydatne informacje

Handel e-commerce jest w ostatnich latach coraz bardziej popularny. Nic więc dziwnego, że założenie sklepu internetowego to marzenie wielu osób. Jak zatem zabrać się do tej czynności? Na co głównie zwrócić uwagę i o czym warto pamiętać? Jak prowadzić sklep internetowy? Ogólne odpowiedzi na te podstawowe pytania przedstawimy w niniejszym artykule.

Jak otworzyć sklep internetowy – początkowy plan działania

Przede wszystkim należy mieć bardzo dobry pomysł na biznes. On jest już połową sukcesu. Najlepiej, aby sprzedawać asortyment, na którym się szczególnie znamy (na przykład elektroniczne gadżety, wyroby rzemieślnicze czy inne popularne produkty). Wtedy obsługa klientów oraz promowanie (marketing) towaru okaże się dość łatwym zadaniem. I jest szansa, że poradzimy sobie z konkurencją.

W kwestii tego, jak otworzyć sklep internetowy, równie ważna będzie jego nazwa, czyli domena, kojarząca się bezpośrednio z konkretną branżą. Im bardziej chwytliwa i oryginalna, tym więcej internautów tutaj wejdzie i zrobi bardzo udane zakupy. Ostatnim etapem będzie nawiązanie współpracy z firmami zewnętrznymi (chociażby hurtowniami) oraz wybranie odpowiedniego oprogramowania, dzięki któremu cały proces sprzedaży (zarządzanie stroną internetową itp.) stanie się łatwy i w pełni automatyczny.

Sklep internetowy jako działalność gospodarcza

Założenie sklepu internetowego jest mniej więcej zbliżoną czynnością do otwarcia firmy. To także jednoosobowa działalność gospodarcza, którą trzeba zgłosić. Należy np. podać numer PKD (w przypadku, kiedy prowadzimy już jakieś stacjonarne przedsiębiorstwo), użyć konta bankowego oraz tzw. profilu zaufanego.

W temacie: Jak prowadzić sklep internetowy, warto pamiętać o odpowiedniej księgowości polegającej na samodzielnym rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Robi się to, korzystając z Księgi Przychodów i Rozchodów. Świetną informacją jest to, że nasz sklep internetowy może być zwolniony z kasy fiskalnej. Mało tego, za dokument sprzedażowy posłuży nam tylko faktura imienna, jaką wystawia się w panelu w formie online.

Założenie sklepu internetowego przyniesie ze sobą kilka zalet. Nie będziemy np. ograniczeni określoną lokalizacją, jak to ma miejsce w przypadku stacjonarnych działalności. Co więcej, odpowiednie narzędzia pozwolą na szybkie rozpoczęcie sprzedaży.