Skip to content Skip to footer

Hormony pod kontrolą

Aktualnie choroby związane z nieprawidłową pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego są coraz częściej diagnozowane przez specjalistów w tym obszarze. Zaburzenia hormonalne są problemem nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Warto więc wiedzieć kto zajmuje się leczeniem i jakie są objawy, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty.

Kim jest endokrynolog Bielsko Biała?

Endokrynolog Katowice to lekarz, który przez wiele osób jest kojarzony z leczeniem zaburzeń tarczycy. Zakres specjalizacji endokrynologa jest jednak o wiele szerszy.

Endokrynolog Katowice zajmuje się leczeniem wszelkich zaburzeń związanych z prawidłowym funkcjonowaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego. W grupie tych gruczołów znajduje się tarczyca, ale również jajniki, jądra, trzustka czy przysadka.

Niepokojące objawy

Endokrynolog Bielsko Biała to lekarz, do którego pacjenci wybierają się już z określonymi objawami i podejrzeniami chorób. Do najbardziej niepokojących należą między innymi nagły spadek lub wzrost masy ciała, trądzik, uderzenia gorąca, bóle głowy, nadmierne owłosienie lub nagła utrata włosów.

Wymienione wyżej zaburzenia, w zależności od ich intensywności, wpływają często na podjęcie przez pacjenta decyzji o przeprowadzeniu badań profilaktycznych i wizycie u internisty.

Podstawowe badania endokrynologiczne

Endokrynolog Katowice przyjmuje pacjentów, którzy zazwyczaj są do niego kierowani po wizycie u internisty i wykonaniu podstawowych badań krwi, czyli morfologii. Jeśli internista nie zlecił poziomu badań hormonów tarczycy, wtedy takie skierowanie wystawia endokrynolog Bielsko Biała.

W diagnostyce chorób endokrynologicznych ważne jest również przeprowadzenie usg. tarczycy lub innych narządów, typu trzustka, oraz badanie poziomu witaminy D3.

Na podstawie zebranego wywiadu oraz wszystkich wyników badań, które zostały zlecone, lekarz endokrynolog Katowice podejmuje decyzję o dalszym leczeniu lub pogłębionej diagnostyce. Może się to wiązać z przeprowadzeniem biopsji powstałych zmian chorobowych lub leczeniu farmakologicznym.

W chorobach tego typu ważna jest przede wszystkim systematyczność w przyjmowaniu leków oraz kontrolowaniu wyników, które mogą szybko ulegać zmianie.