Dzięki przynależności do Unii Europejskiej wszystkie rynki pracy krajów członkowskich otwarte są dla Polaków. Także w Niemczech opiekunki mogą znaleźć legalną pracę.
Jak znaleźć legalną pracę opiekunki w Niemczech
Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że legalna praca gwarantuje bezpieczeństwo socjalne. Umowa gwarantuje ubezpieczenie i wypłatę zarobionych pieniędzy w terminie. Nie trzeba obawiać się kontroli urzędu pracy, czas zatrudnienia zaliczany jest do stażu emerytalnego.
Praca na czarno może zapewniać korzystniejsze zarobki doraźne, ale z dłuższej perspektywy czasu nie jest to korzystne, chyba że pieniądze będziemy wpłacać na konto prywatnego funduszu ubezpieczeniowego. Szukając legalnej oferty pracy dla opiekunek w Niemczech mamy kilka możliwości do wyboru. Ostateczną decyzję należy podjąć po rozważeniu wszystkich za i przeciw.
Zatrudnienie przez polską agencję zatrudnienia – delegowanie
To bardzo wygodna forma znalezienia pracy w Niemczech. To na agencji spoczywa znalezienie odpowiedniej oferty pracy dla opiekunki w Niemczech, ustalenie warunków umowy, zakresu obowiązków, odpowiedzialności, warunków pracy. Wiadomo, że za wszystkie te usługi agencja pobiera prowizję odliczaną od zarobków. Bardzo często agencje oferują zatrudnionym opiekunkom pokrycie kosztów dojazdu i powrotu, krótkie szkolenie oraz stałe wsparcie opiekuna.
Zatrudnienie przez delegowanie jest szczególnie korzystne dla osób, które po raz pierwszy korzystają z oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Mają załatwione wszystkie formalności, nie jadą w ciemno i zagwarantowane zarobki na poziomie 1000 – 1500 euro netto.
Bezpośrednie zatrudnienie przez rodzinę niemiecką
Ta opcja przeznaczona jest przede wszystkim dla osób dobrze znających język niemiecki. Ofert pracy dla opiekunek w Niemczech mogą samodzielnie szukać na niemieckich stronach internetowych.
Na pewno znajdą oferty korzystniejsze pod względem finansowym, ale spocznie na nich konieczność uzgodnienia szczegółowych warunków pracy z pracodawcą (wymiar czasu pracy, zakres obowiązków, warunki zamieszkania, wysokość wynagrodzenia). I wreszcie sprawa najważniejsza trzeba podpisać umowę z pracodawcą (w języku niemieckim) i powinna być ona zarejestrowana w niemieckim urzędzie pracy.
Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care