Skip to content Skip to footer

Czy warto zlecić outsourcing księgowości zewnętrznej firmie?

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, firmę lub przedsiębiorstwo – doskonale zdaje sobie sprawę, iż kwestie księgowe potrafią przysparzać wiele trudu. Profesjonalna pomoc w prowadzeniu księgowości jest więc niezbędna. Dlatego też, wielu właścicielu firm powierza outsourcing księgowości zewnętrznym, doświadczonym firmom. Gdzie takie można znaleźć? Jak to wygląda w praktyce? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem. Naprawdę warto,

1. Czas i pieniądz

Outsourcing księgowości pozwala właścicielom firm zaoszczędzić wiele czasu oraz pieniędzy. Nie trzeba wówczas zatrudniać pracowników, by zajmowali się księgowością (a dobrego księgowego bardzo trudno znaleźć) oraz firmy zajmujące się tym kompleksowo – posiadają bardzo atrakcyjne oferty.

Firmy, przedsiębiorstwa oraz korporacje chętnie podejmuje taką współpracę zarówno w sytuacjach jednorazowych, jak i na stałe. Dlatego też, możliwy jest wybór outsourcing księgowości – pełny i uproszczony. Dodatkowo, firmy mogą również zapewnić sobie pomoc w sprawach kadrowo-płacowych, finansowych a nawet prawnych.

2. Usługi

Pełny outsourcing księgowości w zależności od potrzeb klienta może obejmować takie zadania jak np.: ewidencja urlopów, ewidencja nieobecności w pracy związanych z chorobą, przygotowywanie listy płac, przygotowywanie omów dla pracowników, przygotowywanie sprawozdań finansowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzanie ewidencji środków trwałych i wyposażenia, prowadzenie ewidencji do celów podatku VAT oraz reprezentacja przez ZUS, US oraz innymi organami.

Co ważne, fachowi księgowi, doskonale pilnują wszystkich terminów związanych ze składaniem dokumentów do urzędów i innych instytucji, na bieżąco są z przepisami, doradzają w sprawie wielu projektów Unijnych oraz doradzają w kwestii podatków. Taka pomoc okazuje się niezbędna w wielu firmach.

3. Zaufanie

Właściciele firm powierzając swoje dokumenty zewnętrznej firmie, okazują osobom w niej pracującym ogromne zaufanie. Dlatego też pracownicy zewnętrzni wykonują swoje obowiązki z najwyższą starannością oraz dyskrecją.

Warto powierzyć opiekę nad dokumentacją odpowiednim osobom, które się na tym znają. Dzięki temu firma nie tylko będzie dobrze i prawidłowo funkcjonowała, ale i właściciele jej mogą mieć pewność, iż nie ma tu mowy o jakichkolwiek błędach, które mogłaby wykryć nieoczekiwana kontrola.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC