Skip to content Skip to footer

Duże sankcje za jazdę „po pijaku”

Polskie prawo jest dosyć restrykcyjne, jeśli chodzi o możliwość jazdy samochodem pod użyciu alkoholu. Jeżeli stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekroczy 0,2 promila, może on liczyć się z potężnymi konsekwencjami swojej nieroztropności. Aby nie wpaść, warto wcześniej się zbadać. A służą do tego m.in. alkomaty jednorazowe.

Nie warto wsiadać za kółko gdy nie czujemy się na siłach

Kary za to wykroczenie są wysokie. To nie tylko widmo ukarania kierowcy dużą grzywną, której wartość może dosięgnąć nawet 5 tysięcy złotych. W niektórych przypadkach jazda na „podwójnym gazie” skończy się aresztem trwającym nawet 30 dni. Na nietrzeźwego kierowcę może zostać nałożona sankcja w wysokości od 6 miesięcy do 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów. Jeśli stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, kierujący pojazdem otrzyma dodatkowo 10 punktów karnych. Przedstawione sankcje dotyczą jedynie kierowcy, który wypił przysłowiowe „piwko”, a wartość alkoholu we krwi nie przekroczyła 0,5 promila. Znacznie poważniejsze reperkusje związane są z prowadzeniem pojazdu w tzw. stanie nietrzeźwości.

Zawsze warto się zbadać, aby się nie rozczarować

Ustawodawca określił, że wyżej wymieniony stan występuje wtedy, gdy stężenie alkoholu przekroczy 0,5 promila. Taki kierowca może stanowić naprawdę poważne zagrożenie dla ruchu drogowego. Jeżeli mamy wątpliwości, czy wsiąść za kółko jeśli wcześniej piliśmy alkohol, warto zaopatrzyć się w alkotesty bądź jednorazowy alkomat. Wszak nie każdy z nas posiada profesjonalny sprzęt badawczy, którego cena może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Pomocne narzędzie niewielkich rozmiarów

Alkotesty to niewielkie plastikowe przedmioty, które pod wpływem wydmuchu z płuc pokazują wynik badania stężenia w wydychanym powietrzu. W zależności od producenta i ceny będą różnić się od siebie wyglądem – kolorem, wielkością i dokładnością wyniku badania. Jednorazowy alkomat nie będzie idealnie precyzyjny, a jedynie „mniej więcej” określi nam, czy już nadszedł czas, w którym możemy wsiąść do naszego pojazdu i ruszyć gdzie chcemy. Alkomaty jednorazowe są szeroko dostępne, dostaniemy je na większości stacji benzynowych. Są do kupienia także w supermarketach i kioskach, co sprawia że stanowią szybki sposób na „sprawdzenie się” nad rankiem, kiedy budzimy się po wieczornym imprezowaniu.