Skip to content Skip to footer

Doradztwo prawne dla firm — jak optymalnie korzystać z usług prawnych?

Otoczenie prawne jest w dużej mierze takie same dla dużych, średnich i małych przedsiębiorstw, a ilość i złożoność regulacji prawnych stale wzrasta. Firmy są więc praktycznie zmuszone do podjęcia działań lub posiadania wiedzy, procesów i struktur do działania w ramach prawnych. Jakie rozwiązania są najlepsze dla dużych firm, a jakie dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Rozwiązanie dla dużych firm – własny dział prawny

Rozwiązaniem dla dużych i globalnie działających przedsiębiorstw jest utworzenie własnego działu prawnego, który ma wiele zalet. Dział wewnętrzny zna firmę i jej model biznesowy oraz możliwe obszary problemowe. Może zatem identyfikować ryzyko prawne i nim zarządzać. W pełni wykorzystani pracownicy wewnętrznego działu prawnego kosztują za godzinę znacznie mniej niż stawka godzinowa nawet małej kancelarii prawnej. Jednak koszty stałego stanowiska są zazwyczaj naprawdę opłacalne tylko dla dużych firm. Poza tym wewnętrzny dział prawny jest zazwyczaj silnie skoncentrowany na bieżącej działalności firmy i nie zawsze jest wystarczająco wyspecjalizowany w rzadziej występujących problemach prawnych, takich jak sprawy karne czy administracyjne.

Zewnętrzna kancelaria prawna — opcja dla małych i średnich firm

W wielu przypadkach rozwiązaniem może być zlecenie obsługi prawnej firmy zewnętrznej kancelarii prawnej.

W ten sposób firma unika kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika na stałe, ale nadal ma dostęp do wykwalifikowanych doradców prawnych. Dopóki nie dzieje się nic nadzwyczajnego, koszty nie są wysokie. Obsługa prawna firm Poznań to kompleksowa usługa, dzięki której przedsiębiorcy mogą korzystać z wiedzy i doradztwa najlepszych specjalistów z różnych dziedzin prawa.

Aby budżet nie był pieniędzmi wyrzuconymi w błoto, kancelaria zewnętrzna powinna zapoznać się z firmą i jej modelem biznesowym.

Możliwości optymalizacji

Kancelaria może monitorować firmę pod kątem określonych zagrożeń prawnych, takich jak ochrona danych, umowy o pracę, ład korporacyjny, reklama, media społecznościowe lub inne kwestie. Może pomóc również planować i wdrażać projekty poprawy jakości, np. rewizję ogólnych warunków lub standardowych umów, szkolenie pracowników w zakresie podstaw prawnych.