Skip to content Skip to footer

Czym cechuje się tektura falista?

Tektura falista w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużą popularnością. Jej przeznaczeniem jest przede wszystkim zabezpieczenie produktów przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Cechy tektury falistej

Jest ona niezwykle skuteczna, ponieważ charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Pierwsza maszyna, która produkowała tekturę falistą w hurtowych ilościach, wybudowana została w 1874 roku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Oliver Long ulepszył pomysł i przyczynił się do zmiany faktury tektury falistej. Pudełka papierowe zostały wynalezione dopiero u schyłku XIX wieku przez drukarza Roberta Gair’a. W XX wieku Tektura falista producent była już powszechna i produkowana na masową skalę. Później tworzono z niej wytrzymałe opakowania. Początkowo arkusze tekturowe były wykorzystywane do pakowania ceramiki oraz szkła. W latach 50. odkryto jednak szersze zastosowanie dla takich opakowań – zaczęto dostarczać w nich owoce do sklepów. Tektura falista producent składa się z kilku warstw. Żeby ją wyprodukować potrzebna jest makulatura lub włókna drzewne. Najpierw materiał trafia do tekturnicy, a później kieruje się go do specjalistycznych cylindrów, w których ulega pofalowaniu na skutek działania wysokiej temperatury. Producent tektury falistej sprawuje nadzór nad procesem powstawania materiału.

Jak powstaje tektura falista?

Później przychodzi etap klejenia, który również musi odbywać się we właściwej temperaturze. Kotły opalane gazem służą do dostarczania odpowiedniej ilości ciepła. Klej skrobiowy jest powszechnie wykorzystywany i sprawdza się w tej sytuacji idealnie. Następnym etapem jest nałożenie kolejnej warstwy papieru, czyli tak zwanego linera. Trzeba go umieścić po płaskiej stronie tektury pofalowanej. Żeby nałożyć kolejne warstwy niezbędna będzie odpowiednio wyposażona tekturnica. Wykrawanie tektury, czyli sztancowanie jest kolejnym krokiem. Tektura jest cięta precyzyjnie na arkusze tekturowe przy użyciu właściwego ostrza. Producent tektury falistej może również w tym momencie stworzyć specjalne otwory lub okienka. Wszystko zależy od tego jakie wytyczne dostał od klienta. Ostatni etap to oczywiście kaszerowanie, które polega na nałożeniu dodatkowej warstwy papieru zadrukowanego. Takie rozwiązanie sprawia, że druk jest niezwykle wyraźny i dokładny, a graficzne możliwości zdecydowanie większe. Gramatura tektury falistej może być różna.