Prowadzenie rolniczej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zakupu i częstego użytkowania specjalistycznych maszyn. Im większe gospodarstwo, tym większa flota pojazdów takich jak traktory czy kombajny oraz mniejszych narzędzi typu brony czy pługi. W końcu część z nich zużyje się lub ulegnie awarii. Co opłaca się wtedy zrobić?
Naprawiać, czy sprzedać?
Na to jaką decyzję powinniśmy podjąć składa się wiele czynników, ale najważniejszym jest wiek sprzętu, który uległ uszkodzeniu. Jeśli jest to maszyna kilkuletnia w stanie ogólnym bardzo dobrym, a awaria dotyczy niewielkiej części, niedrogiej i łatwej w zastąpieniu, korzystniej będzie taką maszynę naprawić. Wyjątkiem są poważne awarie kluczowych części, bądź zniszczenia obejmujące niemal całą maszynę, powstałe na przykład wyniku poważnej kolizji.
Sprzedawać maszyny rolnicze na części opłaca się, gdy sprzęt ma już swoje lata, a awaria jest już kolejną z serii. Inwestowanie w następne naprawy wydaje się wątpliwą inwestycją, a sprzedaż na rynku indywidualnym (w relacji rolnik sprzedawca – rolnik kupujący) ma niewielkie szanse powodzenia lub wymagałaby długiego poszukiwania. Wtedy warto zwrócić się do firm skupujących maszyny rolnicze na części.
Zalety sprzedaży maszyn rolniczych na części.
W Polsce rynek obrotu używanymi częściami do maszyn rolniczych jest stosunkowo duży. Polscy rolnicy chętnie sięgają po używane części, aby obniżyć koszta eksploatacji, a co za tym idzie zwiększyć zyski z prowadzonej działalności. Prawie na pewno z maszyny, którą chcemy sprzedać da się jeszcze odzyskać elementy, które będą mogły być użyte do napraw, dlatego możemy mieć pewność, że gdy zwrócimy się do firmy trudniącej się wyżej wymienioną działalnością jej pracownik złoży nam ofertę. Do zalet możemy więc zaliczyć niemal pewną ofertę kupna. Zaoszczędzi to czas, potrzebny do znalezienia kupca oraz pozwoli natychmiast odzyskać część środków, jakie zainwestowaliśmy w maszynę. Mam też pewność, że kupujący nie wróci do nas z pretensjami, że coś przed nim zatailiśmy, ponieważ oględzinami maszyny będzie zajmował się wykwalifikowany w tym pracownik.
Czy istnieją więc jakieś wady?
Niestety tak. Największą wadą sprzedaży maszyn rolniczych na części jest kwota, jaką możemy za nie uzyskać. Udając się do handlarza wyspecjalizowanego w kupnie tego typu towaru zawsze uzyskamy niższą cenę, niż gdybyśmy próbowali sprzedać sprzęt innemu rolnikowi.Dodatkowo nigdy nie mamy pewności, czy cena nie jest zaniżona, ponieważ akurat zwróciliśmy się z chęcią sprzedaży w chwili dużego popytu. Niemniej jednak opcja sprzedaży maszyn na części jest warta rozważenia i w pewnych okolicznościach może okazać się dla nas bardzo korzystna.