Skip to content Skip to footer

Czy obuwie na płaskim obcasie może być eleganckie?

Szpilki i inne buty na wysokim obcasie niewątpliwie nadają sylwetce wyjątkowej smukłości. Wydłużają nogi, zmieniają kształt łydek i przydają paru centymetrów tym z nas, które wolałyby być wyższe. Mimo to ich noszenie niepozbawione jest także wad. Czy możemy znaleźć tutaj elegancką alternatywę?

Szpilki w deszczu i śniegu – niezbyt dobry pomysł

Pytania, które warto sobie zadać w kwestii noszenia wysokich obcasów związane są na ogół z niepraktycznością tego typu obuwia w niepogodę. Co zrobić, jeśli przed tobą podróż komunikacją miejską na uczelnie bądź do pracy, za oknem szaleje zawierucha, a z półki z butami zachęcająco wystają nowe, lakierowane szpilki, które tak znakomicie pasują do płaszcza?

Elegancja to oczywiście bardzo istotna sprawa, ale w żadnym wypadku nie powinna przysłonić ci kwestii bezpieczeństwa. Sięgnij zamiast tego po stylowe, skórzane damskie botki, które kupiłaś na taką okazję – będą się prezentować równie wspaniale, a ty nie zaliczysz upadku na śniegu czy lodzie.

Strój biznesowy niejedno ma imię

Choć kobiety, które nad wszystko cenią sobie klasyczną elegancję, pewnie nie zgodzą się z tym stwierdzeniem, wydaje się, że współczesne koncepcje stylu pozwalają na dużo większą dowolność w dziedzinie formalnego stroju. Być może kilkanaście lat temu na firmowe spotkanie nie mogłabyś się ubrać inaczej niż w garsonkę i garnitur.

Obecnie jednak spokojnie możesz pojawić się tam w ciemnogranatowych dżinsach, casualowej marynarce i dobranej do niej pastelowej koszuli. Dlatego też nie wszędzie wymagane będą buty na wysokim obcasie. Wspomniany wyżej strój idealnie uzupełnią również skórzane damskie botki z subtelną klamrą, kolorem dobrane do marynarki.

Obcas to nie wszystko – liczy się styl

Być może wszystkie powyższe argumenty trafiają do ciebie na poziomie rozumowym, ale co z sercem? Co z zaprzysięgłą miłością, którą tak wiele kobiet darzy swoje niebotyczne szpilki od znanych projektantów? Jeśli i ty do nich należysz, ale z powodów zdrowotnych lub praktycznych musisz odłożyć obcasy do szafy, spójrz na tę sprawę nieco inaczej. Czym w rzeczywistości jest elegancja?

Można ją zdefiniować jako nienaganną prezencję osobistą, podkreśloną formalnym strojem, ale można też uznać, że ma ona związek przede wszystkim z wyczuciem, jaki ubiór pasuje na daną okazję. Wełniany płaszcz szyty z koła w połączeniu ze skórzanymi botkami damskimi to strój odpowiedni na jesienny i zimowy dzień. Czy można to samo powiedzieć o szpilkach i innych butach, które sprawiają problemy na deszczu, śniegu czy śliskich powierzchniach? Pamiętaj – gips na nodze znacznie ograniczy twoje opcje stylistyczne!