Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o suszonych produktach?

Warzywa i owoce należą do grupy produktów pełniących najważniejszą rolę dla organizmu człowieka. Należy jednak pamiętać, że można je jadać nie tylko w wersji świeżej, ale także suszonej.

Jakie produkty można suszyć?

Suszenie produktów polega na poddaniu ich cieplnej obróbce i odparowaniu nawet 80% wody. Dzięki temu żywność nie traci swoich właściwości zdrowotnych ani smakowych, a jednocześnie można przedłużyć jej trwałość. Suszone latem produkty można wykorzystywać w kuchni jeszcze wiele miesięcy później.

Z tego powodu bardzo popularne są suszone warzywa i owoce. Które konkretnie produkty poddawane są takiej obróbce? Wśród warzyw królują pomidory, a także marchewka, buraki, seler, bakłażan, por i cebula. Jeśli chodzi o owoce, można suszyć m.in. śliwki, żurawinę, winogrona, brzoskwinie, jabłka, morele, gruszki i banany. Niezwykle lubiane w naszym kraju są również suszone grzyby, zwłaszcza borowiki, kurki i pieczarki.

Zastosowanie suszonych produktów

Jedną z największych korzyści z suszenia warzyw, owoców i grzybów jest fakt, że produkty w takiej formie można stosować w kuchni na bardzo wiele sposobów. Opcji i pomysłów jest naprawdę sporo. Z pewnością suszone warzywa są idealnym składnikiem potraw gotowanych, pieczonych, smażonych czy duszonych. Dodaje się je do zup, sosów, gulaszów, tart, zapiekanek, dań makaronowych, pierogów, a także sałatek.

Suszone owoce to również szereg możliwości. Świetnie sprawdzają się jako element deserów, kompotów, a nawet potraw mięsnych. Nie można zapominać również o suszonych grzybach, które dodawane są m.in. do bigosu, pierogów, krokietów, zup, pieczeni, sosów, ryżu, kaszy czy makaronu.

Skąd wziąć suszone produkty?

Suszone warzywa, owoce i grzyby można przygotować samodzielnie ze świeżych produktów zebranych latem lub jesienią. Można to robić za pomocą suszarki, ale dobrze sprawdza się również zwykły piekarnik. Niektóre produkty, zwłaszcza grzyby, suszone są po nawleczeniu na nitkę i powieszeniu w suchym miejscu, np. nad kuchenką.

Nie każdy ma jednak czas lub ochotę na suszenie produktów w domu. W takim wypadku można je po prostu kupić. Producenci żywności oferują wiele suszonych warzyw, owoców i grzybów. Można dostać je zarówno w supermarketach, jak i zwykłych sklepach czy marketach z ekologicznym asortymentem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Suszarnicza Spółka OGRODNIK S.A.