Skip to content Skip to footer

Co to jest zalewa silikonowa?

W dzisiejszych czasach zalewy silikonowe są coraz częściej stosowane w celu hermetyzacji oraz zabezpieczenia różnych elementów elektronicznych. Wszelkie silikony do elektroniki zapewnią odporność termiczną, a także chemiczną.

Zalewa silikonowa do elektroniki

Większość dostępnych na rynku silikonów utwardza się w temperaturze pokojowej, jednakże dostępne są również silikony, które utwardzane są termicznie. Pośród silikonów RTV najpopularniejsze są silikony kondensacyjne, a także addycyjne. Trzeba zapamiętać, że każda z grup ma swoje cechy predestynujące bądź dyskwalifikujące określone zastosowania.

Warto zaznaczyć, że silikony kondensacyjne znane są ludzkości od dawna. Są bardzo ekonomiczne i powszechnie stosowane. Cechują się sporą wygodą w korzystaniu. Ponadto mają małą wrażliwość na przestrzeganie dokładnych proporcji mieszkania.

Zalewa silikonowa do elektroniki – jak działa?

Samo utwardzenie silikonu nastąpi niezależnie od zalewanych komponentów. Ponadto poza zaletami silikony tego typu mają także pewne ograniczenia. Podstawowym ograniczeniem będzie to, że w czasie utwardzania wydzielać się będą produkty uboczne. Z tego powodu po zalaniu komponentu należy szczelnie zamknąć obudowę.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku szczelnego zamknięcia, po podgrzaniu może pojawić się odwrócenie reakcji, a także powrót takiego silikonu w stan płynny – mowa tutaj zarówno o silikonie jednoskładnikowym, jak i dwuskładnikowym. Innym ograniczeniem będzie zastosowanie katalizatorów cenowych znajdujących się na liście substancji, które są niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Oprócz tego zalecane są do wycofania z obrotu.

Czym jest silikon addycyjny?

Warto pamiętać, że silikony addycyjne utwardzać się będą w stu procentach bez produktów ubocznych. Obecnie bardzo na topie są katalizatory platynowe. Tego typu rodzaj zalewy jest niesamowicie popularny w ostatnich latach.

Warto również wspomnieć o żelach silikonowych. Jest to specjalna grupa silikonów addycyjnych. Należy pamiętać, że w przypadku zalewania bardzo wrażliwych komponentów elektronicznych, wodoszczelność będzie najważniejszym warunkiem. Zalewy silikonowe do elektroniki najlepiej będzie kupić od sprawdzonych oraz renomowanych producentów.

Zalewa silikonowa do elektroniki dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.