Skip to content Skip to footer

Co dokładnie warto wiedzieć o systemie RFID?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że rfid system jest pewnego rodzaju alternatywnym rozwiązaniem dla kodów kreskowych. Jest to co prawda droższa technologia, jednak zdecydowanie bardziej wydajna. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że rfid system z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Jakie są zdecydowanie największe korzyści wynikające ze stosowania systemu RFID?

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów systemu rfid jest stosunkowo szybka, a także równoczesna identyfikacja bardzo dużej liczby znaczników. Technologia rekomendowana jest zatem przede wszystkim klientom, którym zależy na oszczędności cennego czasu. Ponadto praca dzięki omawianemu systemowi jest znacznie prostsza.

Technologia sprawdzi się także w przypadku przedsiębiorstw potrzebujących stałego nadzoru nad poszczególnymi liniami produkcyjnymi. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że dzięki RFiD można bez żadnego problemu przeprowadzić inwentaryzację danego magazynu w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Doskonałym przykładem może być fakt, że taki sam proces przy wykorzystaniu tradycyjnych etykiet nie zakończyłby się szybciej niż w kilkanaście godzin.

Dla kogo jest skierowana technologia RFID?

Oczywiście warto mieć świadomość, że na samym początku funkcjonowania omawianej technologii była ona zdecydowanie za droga dla znacznej większości przedsiębiorstw w porównaniu do tańszych technologii opartych na kodach kreskowych. Oznacza to tym samym, że nie wszystkie firmy mogły pozwolić sobie na system rfid. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że w przypadku identyfikacji produktów bardzo istotne znaczenia ma stosunek ceny tagów RFID w odniesieniu do ceny towarów.

Warto jednak wiedzieć, że bardzo duża liczba przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku dąży przede wszystkim do automatyzacji pracy, a system RFID jest w stanie ją zagwarantować. Omawiana technologia skierowana jest zatem szczególnie do przedsiębiorstw poszukujących rozwiązań eliminujących ewentualne błędy, a także pozwalających na zaoszczędzenie czasu.

Jak właściwie dobierać etykiety do systemu RFID?

Należy wiedzieć, że znaczniki RFID są bardzo małymi elementami, które są następnie mocowane np. klejem do przedmiotów. W zdecydowanej większości przypadków można je dostrzec w postaci samoprzylepnych etykiet. Oczywiście występują także w formie tarów wielokrotnego użytku.

Godny uwagi jest fakt, że zasięg odczytu wynosi od 0,5 do nawet 5 metrów. Wszystko uzależnione jest od rodzaju produktu, a także wielkości etykiety, na którym dany tag został umieszczony.