Skip to content Skip to footer

Bezwartościowe podstrony czyli czego unikać podczas pozycjonowania

Pozycjonowanie stron to temat, który ciekawi wielu, zwłaszcza tych, którzy widzieliby swoje strony na pierwszych miejscach w wyszukiwarce. Jednak coraz bardziej zaawansowane algorytmy w wyszukiwarkach eliminują bezwartościowe treści. Teksty i treści umieszczane w Internecie nie powinny zawierać tak zwanego thin content. Co to jest i dlaczego trzeba tego unikać wyjaśniamy w poniższym raty.

Algorytmy są coraz lepsze

To, na którym miejscu pokaże się wybrana strona w wyszukiwarce tylko pośrednio wynika z tego, w jakim stopniu odpowiada na zadane pytanie. To w jakiej kolejności pojawiają się poszczególne strony w odpowiedzi na konkretne hasło czy słowa kluczowe wynika z pozycjonowania, za które odpowiadają specjalistyczne algorytmy zaszyte w wyszukiwarkach.

Zwłaszcza w przypadku popularnych haseł wyszukiwania zajęcie wysokiej pozycji na liście może być trudne. Potrzebne jest do tego całe zaplecze odpowiednich podstron, oraz innych treści, które będą odwoływały się do wybranej przez nas strony. Jeszcze nie tak dawno temu do tego typu działań stosowano generatory tekstów dzięki którym tworzono bezwartościowe podstrony w olbrzymiej ilości. Jednak algorytmy pozycjonowania ewoluowały i z łatwością wychwytują i eliminują tego typu nieuczciwe praktyki.

Treść, która jest eliminowana przez takie algorytmy często nazywana jest thin content co można rozumieć jako rzadką/chudą treść. Powstaje nie tylko w wyniku stosowania generatorów tekstu, ale może być wynikiem nieumiejętnego tworzenia treści pod SEO. Przykładem mogą być chociażby za krótkie teksty na stronie.

Jakich błędów unikać, by nie tworzyć thin content

Jeżeli nie stosujemy generatorów, bezwartościowe podstrony często tworzy się kosztem podobnego nakładu pracy, jak te, które mogą nam przynieść uzyskanie lepszej pozycji w wyszukiwarce. Algorytmy pozycjonujące często za thin content uznają za krótkie teksty na stronie. Może to powodować problemy dwojakiego rodzaju.

Po pierwsze, w takich tekstach bardzo łatwo o zbyt duże natężenie słów kluczowych, o takie teksty są traktowane na równi źle jak te tworzone przez generatory.

Z drugim problemem spotykają się zwłaszcza sklepy internetowe, które mają dużą ilość nie dość, że bardzo krótkich, te dodatkowo podobnych tekstu. Tu algorytmy pozycjonujące też często nie biorą takich podstron pod uwagę przy pozycjonowaniu, dodatkowo traktując je jako duplicate content.

Na szczęście świadome budowanie nie tylko treści na strony i podstrony, ale także właściwa architektura strony internetowej może pozwolić na uzyskanie wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Nie jest to jednak droga na skróty, a bezwartościowe podstrony są w tym procesie bezużyteczne.