Skip to content Skip to footer

Akredytowane laboratorium badawcze OBIKS

Każdy, kto posiada wiedzę, bądź doświadczenie w branży rolniczej, doskonale wie, że w przypadku nieoczekiwanych awarii pojazdów, bądź maszyn rolniczych liczy się czas działania i naprawy. Niejednokrotnie jednak wymagana jest również wymiana pewnych podzespołów. Wówczas zachodzi pewien problem – gdzie znaleźć odpowiednie części?

Czym jest laboratorium OBIKS?

Laboratorium OBIKS (Ośrodek Badań I Kontroli Środowiska) znajduje się w Katowicach i działa już ponad 60 lat, począwszy od 1958 roku. W tamtejszym okresie istniał Oddział Inspekcji Ochrony Wód Wydziału Gospodarki Wodnej Wojewódzkiej Rady Narodowej, która dała początek właśnie OBIKS-owi. Oficjalnie ośrodek jednak został przekształcony na obecną formę w 1974 roku. Działalność laboratorium opiera się obecnie na określaniu jakości wód powierzchniowych, które płyną na terenie województwa, a także pomocy inspekcji w zakresie prac laboratoryjnych.

OBIKS składa się z najbardziej doświadczonych specjalistów z zakresu badań oraz wydawania opinii, którzy każdego dnia posługują się najnowocześniejszym sprzętem pomiarowo-badawczym. Watro również wspomnieć, że laboratorium działa na rzecz ochrony środowiska. Więcej o OBIKS można znaleźć pod tym linkiem: https://obiks.pl.

Oferta OBIKS

Oferta Ośrodka Badań I Kontroli Środowiska jest stosunkowo szeroka. OBIKS oferuje między innymi badania środowiskowe ścieków, gleb, odpadów, wód, a także osadów ściekowych, akredytowane pobieranie próbek na terenie całej Polski, monitoring składowisk odpadów, pomiar hałasy, emisji oraz emisji do powietrza. Oprócz tego, specjaliści prowadzą konsulting oraz outsourcing środowiskowy i dokonują ekspertyz, a także organizują porównania międzylaboratoryjne.

OBIKS specjalizuje się też w badaniach żywności, szczególnie nabiału, jaj, owoców oraz mięsa, paliw stałych, alternatywnych i biomasy, a także badaniach opakowań. Dla zainteresowanych, prowadzone są z kolei szkolenia, kursy i warsztaty doskonalące.

Dlaczego warto skorzystać z oferty OBIKS?

Oprócz szerokiej oferty OBIKS, laboratorium, jak już wcześniej wspomniano, składa się z doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy dokonują kompleksowych badań i ekspertyz.

Nienaganną pracę i precyzję Ośrodka Badań I Kontroli Środowiska potwierdzają liczne nagrody oraz certyfikaty, takie jak między innymi EkoLaury, Gepard Biznesu, Gazele Biznesu czy też Promotor Ekologii. Ponadto, oferta jest skierowana dla przedsiębiorców, geologów, architektów, inżynierów, projektantów, a także jednostek samorządowych.