Skip to content Skip to footer

Jak zapewnić doskonałe żywienie osób starszych w domu?

Żywienie osób starszych stanowi przedmiot rozważań wielu osób. Kim jest osoba starsza? Przyjmuje się, że seniorem jest osoba powyżej 60 roku życia, ale osobą starszą jest także 70, 80, czy 90-latek. Jak powinna wyglądać jego dieta? Podpowiadamy.

Jak powinno wyglądać żywienie osoby starszej na śniadanie?

Śniadanie to podstawa żywienia każdego człowieka, także seniora. Dobrym pomysłem na żywienie osób starszych na śniadanie są płatki owsiane. Mogą być zarówno zwykłe, jak i błyskawiczne. Nie każdy toleruje laktozę, zatem mogą być one gotowane lub zalane gorącą wodą.

Inny pomysł lub dodatek do płatków owsianych, to banany. Mają wiele składników mineralnych i witamin. Można także dodać pieczone jabłko lub skruszoną gorzką czekoladę. Tradycyjne kanapki z powodzeniem możemy zastąpić owocami.

Jak powinno wyglądać żywienie osoby starszej na obiad?

Tradycyjne ziemniaki są jak najbardziej wskazane! Ziemniaki bardzo dobrze wpływają na jelita i nie obciążają żołądka. Zamiast schabowego, na żywienie osoby starszej powinno składać się duszone lub pieczone mięso. Mogą to także być owoce morza. Do tego pasuje gotowany burak lub inne, gotowane (na parze) warzywo.

Żywienie osoby starszej na obiad z powodzeniem mogą występować sałatki zamiast klasycznego dania. Nie wszyscy seniorzy bowiem są wielkimi amatorami jedzenia. Często zdarza się, że seniorzy nie mają czym pogryźć posiłków albo apetyt już nie ten, a sałatka dostarczy wszystkich wymaganych witamin i składników mineralnych.

Jak powinno wyglądać żywienie osoby starszej na kolację?

Żywienie osób starszych w ramach kolacji nie powinno przekraczać 500 kalorii. Kolacja powinna zapewnić dostarczenie wszystkich wymaganych składników, ale także przygotować żołądek seniora do odpoczynku.

Zaleca się lekkie posiłki w formie sałatek, bądź lekkostrawnych kanapek. Na kolację senior może także dokończyć porcję obiadu, której wcześniej nie mógł zjeść. Zalecany jest także lekki deser, np. w postaci pieczonego jabłka z cynamonem lub 1/2 gorzkiej czekolady.

Żywienie osób starszych to czasami nie lada wyzwanie! Trzeba uważać na serce, wątrobę, żołądek, ale także dostarczyć organizmowi wszystkich wymaganych składników odżywczych i minerałów. W gruncie rzeczy dieta seniora nie powinna zanadto różnić się od diety osoby dorosłej, z zastrzeżeniem indywidualnych potrzeb wynikających z przebytych lub aktualnie posiadanych chorób. Do wskazanych głównych posiłków dobrze jest włączyć jeszcze dwie przekąski w ciągu dnia, ale nie każdy senior będzie chciał tyle jeść. Najważniejsze, żeby dieta była urozmaicona, a zarazem nie przekraczała około 2000 kcal na dobę.