Skip to content Skip to footer

Jakie są oprawy awaryjne?

Systemy awaryjnego oświetlenia są montowane w budynkach, w których może znaleźć się wiele osób. Najczęściej są to kina, teatry, hale, sale koncertowe czy też sklepy i urzędy. Nagła awaria światła, która powoduje, że prąd przestaje być dostarczany do budynku może spowodować falę paniki. Awaryjne oświetlenie zapala się po około 5 sekundach.

Oprawy awaryjne

Oprawa awaryjna to część oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na oprawy ewakuacyjne i oprawy kierunkowe. Montowane są 2 metry nad podłogą, w miejscach drogi ewakuacyjnej lub w miejscach newralgicznych danych pomieszczeń.

Ich główną rolą jest pomoc przy wyprowadzeniu osób z ciemnych pomieszczeń, pozbawionych światła właściwego. Czas świecenia się tego typu oświetlenia trwa od 1 do 3 godzin, w zależności jakie są miejsca, z których trzeba wyprowadzić określone osoby.

Rodzaje opraw awaryjnych

Są dwa rodzaje awaryjnych opraw. Jedne z nich to oprawy ewakuacyjne, a drugie to oprawy kierunkowe. Pierwszy rodzaj opraw pomaga oświetlić drogę ewakuacyjną i miejsce, w którym znajdują się dane osoby. Drugi rodzaj wyznacza kierunki, gdzie należy się udać i ostrzega o ewentualnych niebezpieczeństwach.

Oprawy awaryjne występujące na rynku mają bardzo bogate wzornictwo i ciekawą kolorystykę, jak również oryginalny design. W każdej chwili, do danego pomieszczenia można dobrać lampy, które będą doskonale dopasowane do całego charakteru danych wnętrz. Ponadto niektóre z tych opraw to oprawy LED. Dzięki temu są to lampy energooszczędne, mogą długo się świecić, a rachunki za prąd będą i tak niewielkie.

Istota awaryjnego oświetlenia

System awaryjnego oświetlenia montowany bywa także w domach prywatnych. Nagłe odcięcie prądu od budynku daje ogromny dyskomfort mieszkańcom i osobom, które w nim przebywają. Awaryjne oświetlenie zasilane jest z zupełnie innego i niezależnego źródła, przez co w razie awarii napięcia prądu głównego może działać.

Systemy oświetlenia awaryjnego są obowiązkowe w budynkach użytku publicznego. Najbardziej widoczną ich częścią są konkretne oprawy awaryjne. Jednak ich działanie uwarunkowane jest tym, że do określonego miejsca zostaną one właściwie dobrane. Rynek oświetlenia oferuje oprawy przeróżne, można z tej oferty wybrać to, co jest potrzebne i będzie najbardziej pasowało. Tego typu lampy to dzisiaj już nowoczesne oprawy, trwałe i wytrzymałe i odporne na dane warunki, w których zostaną zamontowane i gdzie będą użytkowane.