Skip to content Skip to footer

Pisanie CV – samodzielnie czy z profesjonalistą?

Każde dobre CV łączy w sobie to co najlepsze w naszej dotychczasowej karierze, z tym co naszym zdaniem najbardziej może zainteresować pracodawcę. Nawet jeżeli to nasze pierwsze CV, nie powinniśmy się załamywać. Wprawdzie w tym przypadku nasz profil zawodowy tworzy jedynie przebyta ścieżka edukacyjna, jednak musimy pamiętać o tom, co podkreślają firmy doradztwa zawodowego: każdy kiedyś zaczynał swoją aktywność zawodową i każdy pisał swoje pierwsze profesjonalne CV.

Firmy doradztwa zawodowego


Tworzenie CV nie musi być trudne. Ważne żeby zastosować odpowiedni format dokumentu i wypełnić go danymi. Firmy prowadzące doradztwo zawodowe podkreślają, że dobre CV musi mieć odpowiedni wygląd, głównie po to, żeby zachęcić rekrutera do nieco uważniejszego przyjrzenia się właśnie naszym dokumentom.
Jeżeli zatem pisanie CV jest takie proste, to dlaczego istnieje tak wiele firm oferujących swoim klientom doradztwo zawodowe? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: nie każdy czuje się na siłach by samodzielnie napisać dobre CV. Niektórzy uważają, że dzięki zwróceniu się do firmy doradztwa zawodowego ich profesjonalne CV będzie lepsze, ciekawsze i bardziej spodoba się rekruterowi. Wprawdzie to nieco złudne, ale musimy pamiętać, że nie każdy jest urodzonym pisarzem, dla którego tworzenie CV to kolejne wyzwanie retoryczne. Wiele osób obawia się samodzielnego tworzenia tak ważnej dokumentacji. Wolą zatem zwrócić się do profesjonalistów.

Wybieramy sposób tworzenia CV


Skoro wiemy już że pisanie CV nie jest trudne, ale czasem po prostu łatwiej zwrócić się z tą sprawą do profesjonalistów, możemy zastanowić się jak to wygląda w naszym przypadku. To jasne że chcemy mieć dobre CV, dlatego warto mierzyć siły na zamiary. Jeżeli mamy wrażenie że profesjonalne CV jest poza naszym zasięgiem, lepiej postawić na doradztwo zawodowe i stworzyć taki dokument razem z profesjonalistą.

Zaczynając samodzielne pisanie CV musimy stworzyć sobie roboczą listę informacji, które chcemy w nim zawrzeć. Dane kontaktowe, doświadczenie zawodowe, edukacja, zainteresowania czy referencje – wszystko to warto sobie najpierw przygotować w formie brudnopisu, ustalając dokładnie co i w jakim terminie robiliśmy. Każda taka informacja pomoże nam w tworzeniu CV. Następnie wybieramy z tej palety możliwości te informacje, które mogą się nam przydać przy tworzeniu CV pod kątem konkretnego pracodawcy. Chodzi przede wszystkim o to, żeby nie zarzucić rekruterów masą informacji, w których utoną najważniejsze dane. Warto o tym pamiętać, konstruując swoje profesjonalne CV.

Źródłem artykułu jest portal Kreatorzy Kariery