Skip to content Skip to footer

Czy warto oddać rodzica do domu opieki?

Niestety w życiu każdego człowieka nadchodzi taka chwila, że jest chory, stary, a często także niedołężny. Pojawia się wówczas pytanie czy dom społeczny jest dobrym rozwiązaniem. Wiele osób uważa, że dom opieki to pomysł egoistyczny i wygodnicki. Jak jest w rzeczywistości?

Dom opieki – tak czy nie?


Wciąż w Polsce panuje przekonanie, że opieka nad osobami starszymi – rodzicami czy dziadkami to obowiązek młodszych. Jednak określenie „opieka” rozumień można na różne sposoby. Dla jednych to obecność przy rodzicach 24 godziny na dobę, a dla innych zapewnienie im spokojnej starości np. w domu społecznym. Wiele osób pracuje zawodowo i po prostu nie ma możliwości zajmować się osobą starszą w swoim domu. Pracę rzucić nie jest łatwo, przede wszystkim ze względów finansowych. Poza tym np. domowe leczenie Alzheimera bywa bardzo trudne. W wielu rodzinach jest też jedynie jedno dziecko, a więc opieką nad rodzicami nie ma się z kim podzielić. Wówczas dom opieki wydaje się niekiedy jedynym rozwiązaniem.

Społeczne oceny


Niestety często można spotkać się z dość surową oceną osób, które zdecydowały się oddać swoich bliskich do domu społecznego. Wielu ludzi jest zdania, że są oni egoistami, którzy wybrali własny komfort ponad dobro rodziców. Z takimi opiniami spotkać się można przede wszystkim w społecznościach wiejskich. W miastach nie jest to już tak bardzo widoczne. Dzieci coraz częściej nie czują się zobowiązane opiekować swoimi rodzicami na starość. Mimo to w przeprowadzanych sondażach wciąż zdecydowana większość badanych deklaruje, że wybranie domu opieki jest złym pomysłem.

Czy domy społeczne są takie złe?


Okazuje się jednak, że kwestia oddania rodzica do domu opieki to dylemat nie tylko moralny. Pozostaje bowiem jeszcze obawa, jakie warunki w takich miejscach panują. Niestety panuje powszechnie przekonanie, że domy opieki to tzw. umieralnie, gdzie warunki są kiepskie, a personel niemiły. Dlatego też określenie dom starców ma nacechowanie zdecydowanie negatywne. Rzeczywiście co jakiś czas w mediach pojawiają się sprawy odnośnie prześladowania czy maltretowania pensjonariuszy takich miejsc. Na pewno nie wpływa to na dobrą reputację domów społecznych. Warto jednak pamiętać, że wiele osób ma pozytywne wspomnienia odnośnie domów opieki. Wiele placówek a obecnie profesjonalne wyposażenie i personel. Przed podjęciem decyzji o wyborze określonego domu warto więc zasięgnąć wcześniej opinii wśród dotychczasowych pensjonariuszy. Wiele opinii znajduje się też w sieci na forach tematycznych.

Artykuł współtworzył dom opieki Kaśmin