Wiele osób dzisiaj zastanawia się, jaki wybrać zawód w życiu. Otóż ciekawą perspektywą wydaje się urolog – dość tajemniczy zawód, o którym mało co wiemy. Czym dokładnie zajmuje się urolog i co trzeba zrobić, aby nim zostać?
Wiele lat nauki…
Przede wszystkim należy powiedzieć stanowczo, że urologia to specjalizacja lekarska. A zatem na początek należy iść do dobrego liceum, które przygotowuje na odpowiednim poziomie do egzaminu maturalnego. Następnie trzeba się dostać na kierunek lekarski na wydziale lekarskim.
Później kandydata na specjalistę urologii czeka 6 lat ciężkich studiów a następnie rok stażu podyplomowego. Dalej trzeba dostać się na specjalizację z urologii a następnie ją ukończyć, co trwa kolejne 6 lat. Oczywiście wówczas pracuje się już jako lekarz. Na koniec trzeba zdać egzamin specjalizacyjny, aby zostać pełnoprawnym specjalistą.
Umiejętności i charakter specjalisty urologii
Teraz należy powiedzieć trochę o tym, czym w zasadzie zajmuje się taki specjalista urologii. Otóż przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że w istocie jest to gałąź chirurgii, w związku z tym osoba pretendująca do tego zawodu powinna mieć uzdolnienia manualne.
Lekarz urolog to osoba zajmująca się schorzeniami układu moczowo – płciowego u mężczyzn oraz układu moczowego u kobiet. Jest to dość wąska specjalizacja i często zabiegi i operacje tam nie są takie łatwe.
Praca jako lekarz urolog
Czy jednak jest to opłacalny zawód? To zależy z jakiej perspektywy spojrzeć. Przede wszystkim pamiętać należy, że jego zdobycie wiąże się z naprawdę wieloma latami nauki. Ponadto zarobki na początku są bardzo marne, a nawet później nie wzrastają do kolosalnego poziomu. Co więcej jest to zawód bardzo odpowiedzialny i obciążający psychicznie.
Warto jeszcze jednak wspomnieć, że na pewno jest to zawód dający bardzo wiele satysfakcji – w końcu pomaga się ludziom. Ponadto po tych kilku latach daje rzeczywiście zarobi już na lepszym poziomie, niemniej jednak będą one wiązały się z ciężką pracą.
Urologia – ciekawa dziedzina chirurgii i pokrewnych specjalizacji
Warto jeszcze podkreślić, że często tę wąską specjalizację można ciekawie bardzo rozszerzyć zajmując się jeszcze innymi dziedzinami, takimi jak chociażby seksuologia czy andrologia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki